از سوی وزیر كار؛

بخشنامه دستمزد سال ۹۸ كارگران ابلاغ گردید

بخشنامه دستمزد سال ۹۸ كارگران ابلاغ گردید به گزارش كار و درآمد وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بخشنامه دستمزد سال آینده كارگران و كاركنان مشمول قانون كار را برای اجرا ابلاغ نمود.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی سپس مصوبه دویست و هشتاد و دومین نشست شورایعالی كار، بخشنامه دستمزد سال ۱۳۹۸ را به واحدهای مشمول قانون كار ابلاغ نمود.
متن این بخشنامه به شرح زیر است:
شورایعالی كار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، كارفرمایان و كارگران) در جلسه مورخ ۲۷/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ سپس بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۸، در اجرای ماده (۴۱) قانون كار با در نظر گرفتن مصالح كارگران در انطباق هر چه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و هم چنین با عنایت به مقتضیات بنگاه های تولیدی و كارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.
۱- از اول سال ۱۳۹۸ حداقل مزد روزانه با نرخ یكسان برای كلیه كارگران مشمول قانون كار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۵۰۵، ۶۲۷ ریال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بیست و هفت ریال) تعیین می گردد. همین طور از اول سال ۱۳۹۸ سایر سطوح مزدی باز روزانه ۱۳ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون كار) به اضافه روزانه ۸۷، ۰۴۹ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۷ افزایش می یابد.
تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل كارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و باز مزد ثابت سایر كارگران نباید از مبلغ ۵۰۵، ۶۲۷ ریال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بیست و هفت ریال) بند (۱) كمتر شود.
۲- به كارگرانی كه در سال ۱۳۹۸ دارای یك سال سابقه كار شده یا یك سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۲۳، ۳۳۳ ریال باز بعنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.
تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی كارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق الذكر برای گروه یك با عنایت به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره كل روابط كار و جبران خدمت صورت می گیرد.
تبصره ۲: به كارگران فصلی به نسبت مدت كاركردشان در سال ۱۳۹۷، میزان مقرر در این بند یا تبصره یك آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.
تبصره ۳: برمبنای مصوبه مورخ ۲۷/‏۱۲/‏۱۳۹۷‬ شورای عالی كار و در امتداد تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی كارگران و در نتیجه رضایتمندی كارگران با سابقه، از شروع سال ۱۳۹۸ همه كارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون كار كه دارای یك سال سابقه كار شده و یا یك سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان كارگاه گذشته باشد، شامل اینكه حق سنوات یا مزایای اختتام كار خودرا تسویه حساب كرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.
۳- برمبنای مصوبه مورخ ۲۱/‏۰۷/‏۱۳۸۷‬ شورای عالی كار و در جهت افزایش رضایتمندی كارگران و كارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی كارگران، شامل دائم و موقت مقرر شد از شروع سال ۱۳۹۸ كمك هزینه اقلام مصرفی خانوار بعنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای سوژه تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون كار بابت هر كارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۱، ۹۰۰، ۰۰۰ ریال از طرف كارفرمایان به آنان پرداخت گردد.
۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یك بند (۲) در كارگاه هایی كه دارای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند و باز در مورد كارگران كارمزدی و هم چنین چگونگی ارتقا طبقه شغلی به سبب دستورالعمل های اداره كل روابط كار و جبران خدمت خواهد بود.
۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی كه در روزهای تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۸ بطور موقت در كارگاه ها اشتغال می یابند نخواهد شد.
۶- واحدهای مشمول قانون كار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در میان كاركنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در چارچوب موافقت نامه های كارگاهی و پیمان های دسته جمعی و سپس تائید وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.
محمد شریعتمداری

1398/01/12
16:07:02
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است