چگونه سد امندی یك هریس شكست؟

چگونه سد امندی یك هریس شكست؟ به گزارش كار و درآمد با عنایت به شكستن سد امندی یك در شهرستان هریس طی روزهای اخیر، شركت آب منطقه ای آذربایجان شرقی توضیحات مربوطه را ارائه نمود.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، سد امندی یك در شرق روستای امندی از بخش خواجه شهرستان هریس در سال ۱۳۶۲ توسط جهاد سازندگی وقت با هدف تأمین آب مورد نیاز كشاورزی راه اندازی شده است.
طی دوره بهره برداری حدود ۳۶ ساله ۹۰ درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و فقط حدود ۱۰ درصد آن باقی مانده بود.
به دنبال كاهش حجم مخزن سد، بهره برداران محلی مبادرت به انسداد سرریز و افزایش ارتفاع تاج سد به صورت غیر اصولی و غیرفنی كرده بودند و با وجود تذكرات مسئولان ذیربط محلی، متأسفانه اقدامی برای رفع كردن انسداد سرریز نشده بود.
به دنبال بارش های اخیر و افزایش ورودی به مخزن سد، ارتفاع آب دو متر در مخزن بالا آمده بود و به جهت مسدود بودن سرریز، به تدریج از حد فاصل بدنه اصلی و خاكریز بالای بدنه، نشست آب و شسته شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود ۴۰ درصد بدنه سد شده است.
با عنایت به سنین بالای سد كه تقریباً به ۳۶ سال می رسد و عمر مفید و پر شدگی مخزن مرمت سد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
خوشبختانه با وجود رها شدن آب سد به طرف روستاهای پایین دست و اقدامات پیشگیرانه و بازگشایی مسیر اماندی بخصوص در داخل محدوده روستا طی هفته های اخیر توسط شركت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، این حادثه تلفات جانی نداشته است و تنها یك دستگاه سواری پیكان واقع در داخل مسیل گرفتار خسارت شده است.
1398/02/28
14:51:52
5.0 / 5
4374
تگهای خبر: اقتصاد , شركت
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است