یادداشت؛

مسیر روشن شفافیت و جوانگرایی

مسیر روشن شفافیت و جوانگرایی كار و درآمد: شفافیت بعنوان ابزار نظارت و ارزیابی، افزایش كارآمدی، اعتمادآفرینی، بهبود در تصمیم گیری و موفقیت در اجرای تصمیم، مسیر گریزناپذیر تحقق حكمرانی مطلوب است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، روزبه كردونی كنش گر اجتماعی در یادداشتی به سوژه شفافیت و جوانگرایی پرداخت. متن این یادداشت به شرح زیر است:
كارویژه های بی بدیل شفافیت در سیاست گذاری عمومی و تبعات مثبت آن نظیر افزایش مسئولیت پذیری و پاسخ گویی همین طور افزایش مشاركت اجتماعی، كارآمدی و سرمایه اجتماعی در كنار سایر اثرات اثبات شده آن بر رونق دولت، رشد اقتصادی و نوآوری و رقابت پذیری ضرورتی انكارناپذیر دارد. با اتكا به تجربه های جهانی درباره حضور جوانان در مدیریت كسب وكارهای موفق نظیر «سیلیكون ولی» و ظهور غول های بزرگ تجارت، تجربه هند كه حكایت از موفقیت چشم گیر مدیران زیر ۴۰ سال در فضای كسب وكار این كشور یا مستندات مطالعات گسترده Harvard Business School در خصوص اینكه موفق ترین كسب وكارهای دنیا با حضور مدیرانی زیر ۵۰ سال رقم خورده است، اكوسیستم سیاست گذاری كشور در صورت حضور مدیران جوان به صورت آزمایشی و با استمداد از سیستم نظارتی، می تواند اثربخشی آنرا به صورت دقیق رصد و ارزیابی كند. در چنین رویكردی، شجاعت دوری از فساد، ابتكار، نوآوری، خلاقیت، ابداع روش های نو، فراتررفتن از محدودیت ها و مقدورات و پیشبرد امور با درایت و با وجود تمام دشواری های مدیریتی محقق شود كه شفافیت و كارآمدی را ممكن می كند. این رویه در یك سال اخیر از طرف یكی از وزرای دولت دوازدهم به كار گرفته شده است. محمد شریعتمداری بعد از عهده دارشدن تصدی مسئولیت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، دو رویكرد جوان گرایی و شفافیت را در مدیریت این وزارتخانه عریض و طویل و البته پرحاشیه در پیش گرفت.
او با تشخیص صحیح لطمه وارده بر سرمایه اجتماعی بعنوان یكی از مهم ترین چالش های مدیریتی كشور، راهبرد اصلی خودرا حركت در راه شفاف سازی و اعتماد به مدیران جوان قرار داد.
در راستای این دو رویكرد اقدامات و اصلاحاتی در دستور كار بدنه كارشناسی و مدیران قرار گرفت. در حوزه شفافیت اقداماتی مانند انتشار لیست هزارو ۴۲۰ نفری از اعضای هیئت مدیره شركت های سازمان بازنشستگی و صندوق بازنشستگی كشوری، راه اندازی سامانه هایی با هدف شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات در معاونت تعاون، سازمان بهزیستی كشور، معاونت اشتغال، شستا و صندوق بازنشستگی كشور، انتشار لیست اسامی دریافت كنندگان هفت هزار میلیارد تومان از تسهیلات در اختیار این وزارتخانه در چارچوب برنامه اشتغال روستایی و عشایری، تأسیس كمیته دائمی شفافیت، افزایش نظارت بر عملكرد دستگاه و شركت های تابعه صورت گرفته است. وی در روز رأی اعتماد با وعده كاهش ۱۰ ساله سن مدیران وزارتخانه در یك سال به رویكرد خود به جوان گرایی، بُعد تازه ای بخشید. حالا با گذشت تنها شش ماه از حضور وی در این وزارتخانه سن شورای مدیران و معاونان هشت سال كاهش پیدا كرده است؛ روندی كه با جدیت و دقت خاصی همچنان در سطوح پایین تر مدیریت وزارتخانه ادامه دارد.
در شرایط امروز كشور این دو رویكرد نیاز ضروری به شمار می روند و این لزوم تا آنجاست كه معتقدم مخالفان دولت و حتی منتقدان و مخالفان سرسخت وی در مقام وزیر رفاه، صرف نظر از همه آنچه مبنای اعتراض و مخالفت خود قرار می دهند، باید یك دفعه هم كه شده، مدیریت او بر اساس جوان گرایی و شفافیت را مورد مداقه قرار دهند. استمرار این دو مؤلفه در مدیریت كلان كشور، زمینه ساز ایجاد امید، اعتماد، نشاط اجتماعی، كارآمدی و رضایت از زندگی جمعی ایرانی ها در جامعه ای است كه دوران سختی را پیش رو دارد. اگر مخالفان و منتقدان با این گزاره موافق باشند، این رویكرد می تواند مبنای ائتلافی فراگیری باشد كه بلاشك محصول مستقیم اتكا به جوانان (رویكرد جوان گرایی) و محرم دانستن مردم و شفافیت در عملكرد است. گام نهادن در راه ائتلافی فراگیر و ملی كه همدلی و اعتماد را از درون رویكردهای این چنینی باز آفریند، مستلزم نهراسیدن از هزینه های گزاف آن است؛ اما این مسئله اثبات شده كه هزینه نبود شفافیت و نبود اعتماد به جوان و گریز از فرایندهای وحدت آفرین و امیدآفرین به مراتب بیشتر است.
ازاین رو همراهی و همدلی با این دو رویكرد و حركت در این راه هرچند شجاعت پرداختن هزینه های هنگفت را دارد؛ اما مسیر بی بازگشت و تنها راه ممكن برای گذار از شرایط سخت و پیچیده است. دراین صورت می توان بجای ایجاد حاشیه های كاذب برای یك وزیر یا مدیر كلان، رویكرد او را ارزیابی كرد و بر اساس آن، برای توسعه همه جانبه و ارتقای سطح زندگی مردم ایران، هم مسیر شد.


منبع:

1398/03/09
14:34:45
5.0 / 5
4264
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است