گزارش كار و درآمد به نقل از مهر

جمعیت نیم میلیونی كودكان كار، 1 و چهار دهم درصد كودكان در معرض كارهای پرخطر

جمعیت نیم میلیونی كودكان كار، 1 و چهار دهم درصد كودكان در معرض كارهای پرخطر به گزارش كار و درآمد گزارش های رسمی از وجود جمعیت ۴۹۹ هزار نفری كودكان كار یا در جستجوی شغل حكایت دارد؛ همینطور بر طبق این آمار ۱.۴ درصد از این كودكان در مشاغل پرخطر مشغول به كار هستند.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، جامعه هدف «كار كودك» بر مبنای تعریف سازمان بین المللی كار (ILO) كلیه افراد گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال را در بر می گیرد.
جدیدترین گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار از وضعیت فعالیت كودكان ۱۰ تا ۱۷ ساله نشان داده است كه در سال ۹۶ از حدود ۹ میلیون كودك، حدود ۴۹۹ هزار نفر، كودك فعال هستند؛ به عبارتی حدود ۵۰۰ هزار كودك شاغل یا در جستجوی كار هستند. از میان این كودكان ۴۱۰ هزار نفر شاغل و ۸۹ هزار كودك هم در جستجوی كار بوده اند.
تعداد كودكان شاغل در سال ۹۶، نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۱.۵ درصد و نسبت به سال ۹۴ هم ۱۰.۲ درصد افزایش را نشان داده است.
بررسی این آمار نشان می دهد، تعداد كودكان فعال در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به میزان ۶ درصد و نسبت به سال ۹۴ هم ۹.۶ درصد افزایش یافته است.
یافته های این پژوهش طی سال ها ۹۴ تا ۹۶ از وضعیت فعالیت كودكان در بازار كار مبین این است كه بیشتر این كودكان را پسران می سازند. در این تحقیق یكی از عللی كه معمولاً در مورد كمتر بودن تعداد دختران فعال در بازار كار نسبت به پسران فعال در بازار كار عنوان می شود این است كه كودكان دختر وجودشان در منزل ضروری تر است و فرهنگ و سنت خانواده ها مانع حضور كودكان دختر در مكان های عمومی می شود.
بر اساس این آمار، تعداد كودكان خیابانی توانمندسازی شده توسط سازمان بهزیستی كشور در سال ۹۶، پنج هزار و ۱۵۲ نفر بوده كه نسبت به سال قبل كاهش داشته است.
طبق استاندارد سازمان بین المللی كار درباره كار كودك، سه معیار اصلی فعالیت اقتصادی، نوع شغل و ساعت كار هفتگی در كنار معیارهای دیگری مانند شرایط كاری ملاك عمل قرار می گیرد.
بر اساس این معیار، در رده سنی ۵ تا ۱۷ ساله، اشتغال كودكان به شكل كار كودك و كار پرخطر كودكان هم مشاهده می شود.
كشور ایران در این مقایسه با بقیه مناطق جهان در شرایط بهتری قرار دارد. در جهان، برای گروه سنی ۵ تا ۱۷ ساله از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۶ سهم كودكان شاغل از ۱۶.۷ درصد به ۱۳.۸ درصد رسیده است. كودكان مشمول كار كودك از ۱۰.۶ درصد به ۹.۶ درصد و سهم كودكان دارای كار پرخطر با كاهش ۰.۸ درصدی از ۵.۴ درصد به ۴.۶ درصد رسیده است.
در ایران در سال ۹۱ سهم كودكان شاغل ۵.۵ درصد است و این رقم به ۴ درصد در سال ۹۵ كاهش پیدا كرده است. در ایران در سال ۹۱ سهم كودكان كار ۲.۸ درصد بود و این رقم با كاهش ۰.۶ درصدی به ۲.۲ درصد در سال ۹۵ رسیده است.
اما در حوزه كارهای پرخطر، سهم كودكان دارای كار پرخطر در سال ۹۱ به میزان ۲.۲ درصد بود كه این رقم به ۱.۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است.


منبع:

1398/03/27
19:20:40
5.0 / 5
4174
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است