طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در گلستان كلید خورد

طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در گلستان كلید خورد كار و درآمد: طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در استان گلستان به همت جهاد دانشگاهی گلستان، اداره كل امور بانوان و خانواده استانداری گلستان و اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان كلید خورد.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، مبتنی بر الگوی نوین ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و كارفرمایی معاونت زنان ریاست جمهوری در استان گلستان اجرایی می شود.

رضا ثقفی، رئیس جهاددانشگاهی استان گلستان با اشاره به اینكه جامعه هدف این طرح زنان سرپرست خانوار كشور هستند، اظهار نمود: ۶۰۰۰ نفر در كل كشور مشمول این طرح می شوند كه سهم استان گلستان ۲۰۰ نفر است.

وی ادامه داد: این طرح در امتداد نیل به فاكتورهای اقتصاد مقاومتی و در چارچوب همكاری و هم افزایی با طرح های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در جهت حل مشكلات اقتصادی بانوان سرپرست خانوار انجام می شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان گلستان بهبود معیشت و افزایش رفاه زنان سرپرست خانوار، تكمیل زنجیره ارزش و بالا بردن درآمد متقاضیان و پیش گیری از ورود زنان سرپرست خانوار به نهادهای حمایتی را از اهداف كلی طرح دانست و اظهار داشت: این طرح در چهار فاز به مرحله اجرا در خواهد آمد.

ثقفی با اشاره به زمینه های فعالیت جهاد دانشگاهی گلستان در حوزه اشتغال، بیان كرد: هم اكنون فعالیت های مرتبطی انجام پذیرفته و یا در حال اجرا می باشد كه می توان به مواردی همچون طرح مشابه (با پیچیدگی های به مراتب بیشتر) با تعهد اشتغال ۷۰ نفر برای امور اجتماعی استانداری استان گلستان، اجرای طرح های پژوهشی در رابطه با این حوزه (آسیب شناسی و امكان سنجی مشاغل خانگی در استان گلستان)، راستی آزمایی و بازآزمایی سامانه رصد اشتغال در سال های ۹۶ و ۹۷، اجرای طرح های توانمندسازی تعاونی های استان گلستان و اجرای كارگاه های تخصصی در رابطه با مشاغل خانگی و دوره های كارآفرینی در حوزه آموزش این نهاد اشاره نمود كه هر كدام از این طرح ها هم می توانند یكی از طرح های موفق این واحد در استان گلستان باشند.

وی با ابراز امیدواری برای تشكیل كارگروهی ساعی و علمی برای اجرایی كردن عملیاتی هرچه بهتر این طرح، تصریح كرد: از تجارب و توانمندی های دستگاه های متولی اشتغال استان خصوصاً اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعی، استانداری گستان (دفتر امور زنان و خانواده استانداری)، كمیته امداد (ره)، بهزیستی، اداره زندان ها، سازمان فنی وحرفه ای، بخش خصوصی و سمن های مرتبط استفاده خواهیم كرد.

الهه غیناقی، مدیر كل دفتر امور زنان و خانواده استانداری گلستان نیز با اشاره به روند اجرایی طرح و نقش هر یك از جانب های دیگر طرح، ابراز امیدواری كرد كه این طرح الگوی خوبی برای اشتغال در حوزه زنان باشد.

غیناقی اضافه كرد: با هماهنگی ادارات مختلف همچون كمیته امداد استان گلستان، سازمان بهزیستی و اداره زندان ها در حال تهیه فهرست جامعه هدف این طرح هستیم و انتظار داریم كه دستگاه های مرتبط برای پیشبرد این طرح مهم همكاری كنند.

موسی بی باك، مدیر اشتغال و كارآفرینی اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان گلستان نیز با اشاره به مراحل و فازهای اجرایی طرح، اظهار نمود: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی و طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از مزایا و جامعیت خوبی نسبت به طرح های دیگر برخوردار می باشد.

وی ادامه داد: سوژه اصلی معطوف است به مشاركت اقتصادی بانوان كه استان و كشور را شامل می شود و در این رابطه طبق گزارشات اعلام شده بعضی از استان ها وضعیت بهتری نسبت به سایر استان ها دارند و استان گلستان نیز در این زمینه جای كار دارد.

بی هراس اشاره كرد: زنان سرپرست خانوار در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ دارای افزایش ۲/۲۰ درصدی بوده و این بدین معناست كه اگر به سوژه توانمند كردن زنان سرپرست خانوار به خوبی پرداخته نشود، بطور قطع گرفتار لطمه های اجتماعی خواهیم شد.

مدیر اشتغال اداره كل تعاون كار و رفاه اجتماعی استان گلستان اظهار داشت: موضوعی كه مشخص است، این است كه تسهیلات دیگر به تنهایینمی تواند موجب اشتغال زایی شود و بدین سبب طرح هایی مانند طرح الگوی نوین اشتغال برای زنان سرپرست خانوار می تواند راه گشای این مسئله باشد.

بی هراس اشاره كرد: از مزایای این طرح این است كه به صورت همزمان كارها در جهت اشتغال بانوان سرپرست خانوار انجام می شود و شامل آموزش ها، بازاریابی، اتصال به بازارهای محلی در سطح استان و كشور، برندسازی و استانداردسازی محصولات است كه در چهار مرحله انجام خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینكه تعداد بیمه شدگان اصلی تا اختتام آذر ماه ۹۷ در استان گلستان ۲۴۹ هزار و ۷۵۶ نفر بوده است، اظهار داشت: از این تعداد ۵۲ هزار و ۵۹۳ نفر زن و ۱۹۷ هزار و ۱۶۳ نفر مرد هستند و این نشان دهنده آن است كه شكاف جنسیتی در حوزه اشتغال در استان وجود دارد.

منبع:

1398/04/06
11:13:14
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بیمه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است