افزایش وام خرید خانه منتفی شد!

افزایش وام خرید خانه منتفی شد! كار و درآمد: طرح بانك مسكن برای تعیین سقف تسهیلات خرید مسكن بسته به توانایی بازپرداخت افراد، قرار بود در شورای پول و اعتبار مطرح شود، اما وزیر راه و شهرسازی گفته كه سقف وام خرید مسكن افزایش نخواهد یافت.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، با عنایت به افزایش قیمت مسكن در سال قبل و كاهش قدرت خرید مردم، چندی قبل بانك مسكن از ارائه طرحی به شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن بسته به توانایی بازپرداخت افراد مختلف آگاهی داد كه گفته می شد این طرح منتظر تأیید شورای پول و اعتبار است و در صورت تأیید، نهایی می شود.
هم اكنون همه متقاضیان دهك های سه تا هفت درآمدی كه گروه هدف بانك مسكن برای پرداخت تسهیلات مسكن هستند، از سقف ۸۰ میلیون تومانی وام استفاده می نمایند. اما بانك مسكن پیشنهاد داده بود كه برمبنای قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد برمبنای قدرت خرید و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده نماید.
مدیرعامل بانك مسكن گفته بود كه اجرایی شدن این پیشنهاد، نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.
این در شرایطی است كه با گذشت حدود دو ماه از این ماجرا، محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - صراحتاً اعلام نموده كه مبلغ وام خرید مسكن افزایش نمی یابد، چونكه اعتقادی به افزایش مبلغ وام خرید مسكن ندارد.
وی امروز با حضور در یك برنامه تلویزیونی، درباره افزایش قیمت مسكن، اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است تحولات در بخش مسكن و التهابات قیمتی هیچ تناسبی با تقاضای مسكن ندارد، بلكه نوسانات ارزی سبب شده مردم كالای خودرا به قیمت ارز، تجدید ارزیابی كنند كه عمدتاً برای حفظ ارزش دارایی های خود آنرا به ملك تبدیل نموده اند و همین موضوع، سبب افزایش قیمت مسكن شده است.
طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، قرار نیست وام مسكن افزایش یابد. بلكه مسئولان به وام عرضه مسكن معتقد هستند تا زمین را در اختیار سازنده بگذارند و بانك نیز ۸۰ درصد رقم سرمایه گذاری سازنده را به صورت تسهیلات پرداخت كند و زمانی كه توانست واحد خودرا به فروش برساند، این وام به خریدار منتقل خواهد شد.
به این ترتیب، بنظر می رسد كه فعلاً برنامه ای برای افزایش مبلغ تسهیلات خرید مسكن وجود ندارد و امكان دارد شورای پول و اعتبار نیز با آن موافقت نكرده باشد.
با این وجود بانك مسكن طرح دیگری را برای كاهش قیمت ساخت مسكن بوسیله ایجاد یك زنجیره اعتباری تأمین مصالح مورد نیاز این بخش در دست اجرا دارد كه رحیمی اناركی، مدیرعامل بانك مسكن در سال قبل اجرایی شدن این مساله را تا اختتام شهریور ماه سال جاری اعلام نموده بود، اما بنظر می رسد كه هنوز اقدام جدی مشخصی در این زمینه صورت نگرفته است.
بگفته وی، مقرر است با اجرای این طرح قیمت تمام شده ساخت مسكن تا ۳۰ درصد كم شود، اما باید دید كه در شرایط فعلی، این بانك موفق به اجرای صحیح این طرح خواهد بود؟
منبع:

1398/04/16
23:32:50
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , درآمد , سرمایه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است