رئیس اتاق تعاون:

اجرای قوانین حمایتی بخش تعاون پایش شود

اجرای قوانین حمایتی بخش تعاون پایش شود كار و درآمد: رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح 3 عامل مهم در عقب ماندگی سهم تعاون از اقتصاد ملی، از كمیسیون اقتصادی مجلس درخواست نمود تا در كمیته ای ویژه سوژه اجرای قوانین حمایتی تعاون را رصد و پایش كند.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بهمن عبدالهی بامداد امروز سه شنبه هجدهم تیرماه در مراسم گرامیداشت روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سالروز تاسیس اتاق تعاون ایران كه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، سخنگوی دولت، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس و تعدادی از فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس برگزار شد، با انتقاد از عدم اجرای قوانین اصلی و حمایتی بخش تعاون اظهار داشت: امروز حداكثر سهم تعاون در اقتصاد ملی ۷ درصد است كه در این زمینه مجلس باید در بعد نظارتی خود نیز بهتر عمل كند. ما ازرئیس كمیسیون اقتصادی مجلس انتظار داریم كارگروهی تشكیل داده و در آن میزان اجرای قوانین در رابطه با بخش تعاون را رصد و پایش كنند.
رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به عوامل عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی طبق هدفگذاری سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی، اظهار داشت: علاوه بر عدم نظارت بر اجرای قوانین حمایتی، فقدان بكارگیری ابزارها و سازوكارهای توسعه بخش نیز از عوامل روند كند افزایش سهم تعاون در اقتصاد است؛ یكی از این ابزارها حضور كمرنگ بخش بیمه و بانك تخصصی در بخش تعاون است.
وی اشاره كرد: آیا بخش تعاون كه یكی از سه ركن اصلی اقتصاد كشور است، با بانك كوچكی در اشل بانك توسعه تعاون توانایی پاسخگویی این بخش را خواهد داشت؟ در این رابطه سالها پیشنهاد تاسیس بانك تعاونی سهامی عام را ارائه دادیم اما دستگاه های مربوطه در حوزه صدور مجوز سختگیری می كنند و این اجازه تابحال داده نشده است.
عبدالهی افزود: همین طور در حوزه بیمه یك بیمه كوچك تحت عنوان بیمه تعاون در این بخش فعال است كه تقریباً می توان گفت آثار آن در بخش مشهود و محسوس نیست.
وی بی انگیزگی فعالان بخش تعاون به سبب عدم اجرای معافیت های مالیاتی و قانونی را سومین عامل سرعت كند رشد سهم تعاون در اقتصاد ملی عنوان نمود و افزود: به سبب اجرا نشدن برخی معافیت ها برای فعالان بخش، خیلی از تعاونی ها ماهیت شركت خودرا به بخش خصوصی و سهامی خاص تبدیل نموده اند. در این عرصه شركت های بزرگی در حوزه تعاونی داشتیم كه ماهیت فعالیت خودرا از تعاونی به مدلهای دیگر اقتصادی تغییر دادند.


منبع:

1398/04/24
14:25:35
5.0 / 5
4299
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بیمه , تعاونی
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است