كمترین تورم مسكن در ۵ منطقه جنوبی تهران

كمترین تورم مسكن در ۵ منطقه جنوبی تهران به گزارش كار و درآمد آمار گویای آن می باشد كه تورم مسكن طی سه سال قبل در مناطق ۲۰، ۱۲، ۱۹، ۱۵ و ۱۸ كمتر از دیگر نقاط شهر تهران بوده است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، پنج منطقه پیشتار تورم ملكی در شهر تهران طی سه سال گذشته به ترتیب مناطق ۲، ۵، ۲۲، ۱۴ و ۲۱ با ۲۵۵، ۲۴۸، ۲۳۸، ۲۳۸ و ۲۳۶ درصد رشد قیمت نسبت تیرماه ۱۳۹۵ بوده اند.
پایین ترین میزان رشد هم در مناطق ۲۰، ۱۲، ۱۹، ۱۵ و ۱۸ به ترتیب با ۱۶۸، ۱۷۹، ۱۸۴، ۱۸۵ و ۱۸۹ درصد افزایش اتفاق افتاده است. همانطور كه آمار نشان داده است پایین ترین میزان افزایش قیمت در مناطق جنوبی بوده و در میان این نقاط، بالاترین میزان رشد قیمت مسكن به منطقه ۱۴ با ۲۳۸ درصد افزایش قیمت تعلق داشته است.
برای ظرفیت سنجی بازار مسكن در مناطق تهران، سال ۱۳۹۵ بعنوان یكی از سال هایی كه بازار در ركود قرار داشت ملاك ارزیابی قرار گرفته است. تیرماه ۱۳۹۵ میانگین قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران چهار میلیون و ۲۳۰ هزار تومان بود كه با رشد ۲۱۵ درصدی به ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در تیرماه ۱۳۹۸ رسیده است.
رصد وضعیت كنونی بازار از آن حكایت می كند كه مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت به اشباع قیمت رسیده اند اما امكان دارد مناطق جنوبی ظرفیت اندكی برای افزایش تا آخر شهریورماه ۱۳۹۸ داشته باشند. با این وجود هنوز بیشترین تعداد معاملات در مناطق ۵، ۲ و ۴ انجام می شود كه در تیرماه ۱۲.۳، ۹ و ۹ درصد از كل قراردادهای خرید و فروش در تهران را به خود اختصاص دادند.
از جانب دیگر در تیرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۱ درصد از كل معاملات شهر تهران به ترتیب در ۱۰ منطقه ۵، ۲، ۴، ۱۴، ۱۰، ۱، ۷، ۱۵، ۸ و ۱۱ انجام شده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۹ درصد از قراردادهای خرید و فروش ملك را به خود اختصاص دادند.
احتمال ایجاد تعادل قیمتی در مناطق شهر تهران
مهدی روانشادنیا - كارشناس بازار مسكن - می گوید بازار مسكن از نفس افتاده كه علتش هم كاهش قدرت خرید مردم است و با قیمت های فعلی امكان تامین مسكن برای متقاضیان موثر وجود ندارد. البته پس از این كه بازار به ثبات قیمتی می رسد طبیعی است كه تا چند ماه با تلاطم هایی در بعضی مناطق مواجه شویم و در تابستان امسال این مساله خویش را نشان داده است. امكان دارد قیمت ها در بعضی مناطق افزایش بیشتری داشته باشد، در مناطقی ثابت بماند یا كاهش پیدا كند.
وی با اشاره به كاهش قابل توجه معاملات مسكن در منطقه یك تهران اظهار نمود: سال قبل معاملات و به تبع آن قیمت مسكن در مناطق شمالی تهران افزایش یافت اما در تیرماه شاهد بودیم كه معاملات منطقه یك از برخی مناطق جنوبی هم كمتر بود. این مساله حاوی این علامت است كه تقاضای سرمایه گذاری در بخش مسكن كاهش یافته و خرید و فروش هایی كه صورت می گیرد از سوی تقاضای مصرفی است.
این كارشناس اقتصاد مسكن اضافه كرد: از سوی دیگر تعداد معاملات شهر تهران به زیر ۵۰۰۰ مورد رسیده كه یك ركورد بی سابقه در شش سال قبل بوده است. در شرایط فعلی، بازار مسكن تا آخر تابستان به تعادل قیمتی در مناطق مختلف می رسد. باآنكه كاهش محسوس قیمت ها در افق بلندمدت، محتمل نیست ولی افزایش قیمت، بسیار بعید است.
تصویر ذهنی از بازار مسكن در شهریورماه
حال و هوای این روزهای بازار مسكن از آن حكایت می كند كه اندك خریدارانی كه در بازار حضور دارند به دنبال آپارتمان های قدیمی یا نوساز زیر قیمت می گردند. نزدیك شدن به پایان مهلت جابجایی بعنوان عامل اولیه و تقابل عرضه واحدهای «به قیمت» با تقاضای مصرفی در ایام اخیر این ذهنیت را بوجود آورده كه معاملات در شهریورماه بعنوان آخرین ماه از فصل جابجایی نسبت به مردادماه تا حدودی افزایش خواهد یافت.
با این وجود وضعیت كلی بازار از وجود كسادی بی سابقه طی شش سال گذشته حكایت دارد. واسطه های ملكی می گویند كه در مرداماه هم تعداد خرید و فروش چنگی به دل نمی زند. بر مبنای اعلام رئیس اتحادیه مشاوران املاك تعداد قراردادهای خرید و فروش ملك در تهران طی ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۱۳۹۸ تنها ۲۰۲۰ مورد بوده كه از افت ۷۸ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حكایت دارد.
به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای اعلام بانك مركزی قیمت مسكن شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به میانگین ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید كه نسبت به ماه قبل، تنها ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد یافت. معاملات هم ۴۸۰۰ فقره بود كه كاهش ۶۵ درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان داده است. این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مردادماه ۱۳۹۴ تابحال بی سابقه بوده است.1398/05/22
13:24:22
5.0 / 5
4424
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است