گزارش كار و درآمد

مهاجرت ۷۱۱ هزار نفر از شهرها و روستاها، ۱۰ درصد مهاجرت ها برای شغل

مهاجرت ۷۱۱ هزار نفر از شهرها و روستاها، ۱۰ درصد مهاجرت ها برای شغل به گزارش كار و درآمد بررسی علت مهاجرت از شهرها و روستاها پارسال نشان داده است كه علت ۱۰ درصد از این مهاجرت ها برای جستجوی شغل بوده است.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، نتایج آمار جمعیت مهاجرین از روستاها و شهرها حكایت از آن دارد كه ۷۱۱ هزار و ۱۵۴ نفر پارسال از مناطق شهری و روستایی مهاجرت كردند كه ۵۸۸ هزار و ۳۱۲ نفر مربوط به نقاط شهری و ۱۲۲ هزار و ۸۴۱ نفر مربوط به نقاط روستایی بوده است.
بر اساس اطلاعات مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار، بررسی عوامل مهاجرت نشان می دهد، «جستجوی شغل» با سهم ۱۰ درصدی نسبت به سایر عوامل، دومین عامل مهاجرت بوده است. بیشترین علت مهاجرت از شهرها و روستاها «پیروی از خانواده» بوده كه ۵۲.۸ درصد از كل مهاجرت ها را به خود اختصاص می دهد.
همچنین «جستجوی برای پیدا كردن شغل بهتر» با سهم ۶.۵ درصدی سومین علت مهاجرت را به خود مختص كرده است.
بر اساس این گزارش، در نقاط شهری بیشترین علت مهاجرت به ترتیب مربوط به «پیروی از خانوار» ( ۵۳.۹ درصد)، «جستجوی كار» ( ۱۰.۱ درصد) و «جستجوی كار بهتر» ( ۶.۴ درصد) بوده است.
در نقاط روستایی هم بیشترین علت مهاجرت به ترتیب مربوط به «پیروی از خانوار» ( ۴۷.۸ درصد)، «پایان خدمت وظیفه» ( ۱۳.۵ درصد) و «جستجوی كار» ( ۹.۱ درصد) بوده است.
از بین جمعیت مهاجر سال ۱۳۹۷، تعداد ۳۰۲ هزار و ۸۱۷ نفر معادل ۴۲.۶ درصد از نظر اقتصادی فعال بودند یعنی در یكی از گروه شاغلان یا بیكاران قرار داشتند كه از این تعداد ۲۳۴ هزار و ۶۴ نفر از این جمعیت شاغل بودند و ۶۸ هزار و ۷۵۳ نفر هم در گروه بیكاران قرار داشتند. این آمار نشان داده است كه ۷۷.۳ درصد از «جمعیت فعال مهاجر» شاغل و ۲۲.۷ درصد بیكار بودند.
بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال گذشته، به ترتیب مربوط به «جستجوی كار»، «پیروی از خانوار» و «جستجوی كار بهتر» و كمترین علت مهاجرت شاغلان هم مربوط به «پایان تحصیل»، «تحصیل» و «انجام خدمت وظیفه» بوده است.
در بین گروه بیكاران مهاجر هم بیشترین علت مهاجرت در سال ۱۳۹۷ به علت آخر خدمت وظیفه سربازی، «پیروی از خانوار» و «جستجوی كار» بود. همینطور كمترین علت مهاجرت این قشر هم مربوط به«انتقال شغلی»، «انجام خدمت وظیفه» و «تحصیل» بوده است.


1398/06/07
14:19:55
5.0 / 5
4859
تگهای خبر: اقتصاد , وزارت كار
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است