گزارش كار و درآمد

جزئیات پرداخت تسهیلات اشتغال در31استان

جزئیات پرداخت تسهیلات اشتغال در31استان كار و درآمد: برمبنای آمار طرح های اشتغال فراگیر، در سال قبل به سبب تاخیر در ابلاغ اعتبارات بانكی، از مجموع 26 هزار و 700 میلیارد ریال تسهیلات مصوب، 19 هزار و 200 میلیارد تسهیلات پرداخت شده است.


به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، وزارت كار با مشاركت دستگاه های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه به منظور تحرك بخشی در بازار كار و ایجاد فرصت های شغلی به خصوص برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، برنامه ها و راهكارهای معطوف به اشتغال را در چارچوب «برنامه اشتغال فراگیر» ۳۰ فروردین سال ۹۶ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ از طرف این ستاد در تاریخ ۳۱ خرداد ۹۶ با هدف گذاری ایجاد ۹۷۱ هزار فرصت شغلی تدوین كرد.
این برنامه با تقسیم كار دستگاهی در سال ۱۳۹۶ و با رویكردهای مؤثر و هدفمند در هر دو طرف عرضه و تقاضای بازار كار بوسیله شناسایی و تعیین رسته های منتخب اشتغالزا به تفكیك بخش های اقتصادی و ۳۱ استان كشور، انجام مداخلات سیاستی در بازار كار و توسعه نهادی و ظرفیت سازی تهیه، تصویب و به اجرا در آمد كه بعنوان برنامه سیاستی اشتغال در سال های ۹۷ و ۹۸ ادامه یافت.
پس از آن دستورالعمل برنامه اشتغال فراگیر، شامل شیوه نامه های مربوط به طرح های ذیل برنامه، خصوصاً شیوه نامه های «اعطای تسهیلات اشتغالزا به طرح های مربوط به رسته فعالیت های اقتصادی منتخب» و «نحوه تعیین، تشخیص و پرداخت یارانه تسهیلات طرح های مشمول برنامه اشتغال فراگیر» تهیه و ابلاغ گردید.
همزمان با تصویب و ابلاغ برنامه، فعالسازی كلیه واحدهای مربوطه و ذیربط در استان های كشور شامل كارگروه های تخصصی اشتغال، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی، استانداری ها و كلیه دستگاه های اجرایی استان برای پیاده سازی و اجرای برنامه اشتغال فراگیر صورت گرفت.
برنامه اشتغال فراگیر چهار هدف عمده «ایجاد فرصت های شغلی جدید خصوصاً جوانان دانش آموخته دانشگاهی»، «ارتقای اشتغال پذیری و مهارت آموزی نیروی كار»، «كاهش عدم تعادل های بازار كار از ابعاد مختلف» و «حفظ و صیانت از اشتغال موجود كشور» را دنبال می كند.
اما برمبنای آمار ستاندن شده از سامانه كارا (سامانه ثبت تسهیلات اشتغال) تا آخر سال ۹۷ تعداد ۱۲ هزار طرح در چارچوب اجرای برنامه اشتغال فراگیر برای پرداخت تسهیلات در ۳۱ استان كشور به ارزش ۱۱۴ هزار میلیارد ریال در كمیته های فنی استانی تأیید و به مؤسسات عامل ارسال شده است.
از تعداد ۱۲ هزار طرح تأیید شده متقاضیان و ارسال به بانكهای عامل برای پرداخت تسهیلات، ۵۳۲۶ طرح به ارزش ۲۶ هزار میلیارد ریال با برآورد ایجاد اشتغال بیشتر از ۴۱ هزار نفر مصوب و در نهایت ۵۰۹۴ طرح از مجموع طرح های ارسالی به بانك ها به ارزش حدود ۲۴ هزار میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد در بانكهای عامل شده است.
بر اساس برآوردهای صورت گرفته و اعلام مسئولان وزارت كار، حدود ۳۸ هزار شغل جدید با اجرای طرحه های قرارداد منعقد شده، ایجاد و یا با اتمام دوره ساخت طرح با بهره برداری رسیدن طرح ایجاد خواهد شد.
اما برمبنای اطلاعات به دست آمده از آمار طرح های اشتغال تأیید شده در استان ها، طرح های مصوب در بانك ها، میزان طرح های منعقد شده با متقاضیان و در نهایت میزان تسهیلات پرداخت شده، نخستین محدودیت و چالش اجرای برنامه اشتغال فراگیر تأخیر در ابلاغ مصوبات و اعتبارات بانكی از جانب بانكهای عامل به استان ها و شعبه ها بوده است كه روند پرداخت تسهیلات را كُند كرده است.

آمار این جدول نشان می دهد، قرارداد پرداخت تسهیلات ۵ هزار و ۹۴ طرح اشتغالزا بین متقاضیان و بانكهای عامل منعقد شده كه پرداخت تسهیلات به ۴ هزار و ۸۸۴ طرح شروع شده است. همین طور مجموع میزان تسهیلات پرداختی از طرف شبكه بانكی برای طرح های منعقد شده ۲ هزار و ۴۶۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده كه از این میزان در سال ۹۷ هزار و ۹۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.
طبق اطلاعات مستند، دلیل عملكرد پایین پرداختی تسهیلات به طرح های سرمایه گذاری در چارچوب طرح فراگیر، عدم همراهی بانكهای عامل از تابستان سال قبل (فصل دوم) در پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده از طرف كارگروه اشتغال استان ها، به واسطه تغییر در پروسه پرداخت تسهیلات در بخشنامه اجرایی تبصره ۱۸ سال ۱۳۹۷ بوده است.


منبع:

1398/06/24
21:28:16
5.0 / 5
4342
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است