طرحی كه شغل اولی های دانشگاه را شاغل می كند

طرحی كه شغل اولی های دانشگاه را شاغل می كند به گزارش كار و درآمد وزارت كار طرحی را دنبال می كند كه به باعث آن به كارآفرینان و كارفرمایانی كه از فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده كنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد تعلق می گیرد تا هزینه های اشتغال آنها كاهش پیدا كند.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح یارانه دستمزد یكی از برنامه ها و سیاستهای دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی می باشد كه الان در هشت استان كشور به اجرا درآمده است. در جهت پشتیبانی از مناطق غیر برخوردار از اشتغال شیوه نامه پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق كم برخوردار و مناطق غیر برخوردار از اشتغال ابلاغ گردیده است.

یارانه دستمزد، وجهی است كه توسط دولت به باعث این شیوه نامه به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی كار شغل اولی زیر ۳۵ سال به كارفرما پرداخت و منابع این طرح از محل منابع پیشبینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، كمكهای مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها تامین می شود.

به گفته وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با عنایت به قوانین موجود، سرمایه گذاری دولتی جهت ایجاد اشتغال ممنوع بوده و بر این اساس سیاستهای اشتغالی كه وزارت كار به منظور گشایش اشتغال دنبال می كند در جهت عرضه مشوق ها و تسهیل فرایندها برای ایجاد اشتغال و كارآفرینی در كشور است.

عیسی منصوری، معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار درباره این طرح به ایسنا اظهار داشت: جامعه هدف ما در این طرح بخشی از جوانان هستند كه در كم مزیت ترین شرایط قرار گرفته و از فرصتهای شغلی مناسب برخوردار نبوده اند.

وی اولویت جذب نیرو در طرح یارانه دستمزد را با نیروی فارغ التحصیل دانشگاهی دانست و اضافه كرد: این طرح در استانهای پر بیكار مثل كرمانشاه و چهارمحال و بختیاری اجرا می شود و علاوه بر برنامه های توسعه اشتغال وزارت كار نظیر اشتغال فراگیر، طرح تكاپو، طرح كارورزی و اعطای تسهیلات و مداخلات توسعه ای، پرداخت مشوق های بیمه ای برای كارفرمایانی هم كه ثبات اشتغال ایجاد می كنند در دستور كار قرار دارد.

به گفته معاون وزیركار طی سال های قبل در اختصاص مشوق های بیمه ای به كارفرمایانی كه اشتغال ایجاد می كنند محدودیت منابع وجود داشت ولی با حمایت های دولت و سازمان برنامه و بودجه این محدودیت ها تا حد زیادی برطرف شده است.

در همین راستا برخی كارشناسان و فعالان حوزه كار نسبت به اجرای طرح یارانه دستمزد اظهارنظرهای متفاوتی داشته اند. برخی اجرای این طرح را به منزله به مخاطره افتادن اشتغال دانسته و می گویند توزیع پول چه به صورت یارانه، چه به شكل كمك یا دستمزد به كارگران و كارجویان و فارغ التحصیلان اثر مثبتی در بازار كار نمی تواند داشته باشد چون كه نظارتها و مكانیسم های نظارتی در كشور دقیق نیست و بنابراین این قبیل كارها با انحراف همراه می باشد.

استدلال آنها این است كه در شرایطی كه بیشتر از ۹۵ درصد نیروهای كار در كشور قراردادی هستند طرح هایی مثل یارانه دستمزد به بازار كار لطمه می زند چون در زمانی كه تعادل در بازار كار از نظر عرضه و تقاضا وجود ندارد، كارفرمایان برای گرفتن ۳۰ درصد یارانه دستمزد مبادرت به جذب نیروی كار جدید می كنند.

اما برخی دیگر معتقدند طرح یارانه دستمزد نمی تواند دائمی باشد و باید كار كارشناسی و اقتصادسنجی مناسب روی آن صورت گیرد و طرح درنهایت هوشمندی و مشاركت، دقت نظر و استفاده از تجربیات بین المللی و بومی سازی تجربیات به اجرا در آید.

به اعتقاد برخی كارشناسان، در شرایطی كه بیشتر از ۹۵ درصد نیروهای كار در كشور قراردادی هستند طرح هایی مثل یارانه دستمزد به بازار كار لطمه می زند.

فتح اله بیات ـ فعال حوزه كار در اینباره به ایسنا می گوید: معتقدم طرح های انگیزشی برای كاهش بیكاری و رونق اشتغال خوب است ولی زیرساختهای آن باید از قبل فراهم شود؛ یعنی باید در این طرح بازار كار نیرویی كه مقرر است توسط كارفرما جذب شود به وجود آید.

او تاكید دارد كه در طرح یارانه دستمزد زیرساختهای اشتغال و جذب نیرو در مناطق محروم و كم برخوردار باید ابتدا پیشبینی و سپس سرمایه اولیه و مكان و نوع شغل تعریف شود.

به گفته این فعال حوزه كار، بدون درنظر گرفتن زیرساختهای اولیه، طرح در میانه راه متوقف شده و نتیجه نخواهد داد ازاین رو لازم است بنگاههای اقتصادی متقاضی نیروی كار دانشگاهی شناسایی و بر مبنای آن میزان امكاناتی كه در اختیار خواهند گرفت مشخص شود.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، كاهش هزینه های بكارگیری نیروی كار برای كارفرما به منظور پایداری تولید و اشتغال در جهت تقویت اقتصادی دانش بنیان، افزایش فرصت اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازاركار، پشتیبانی از ارتقای تولید داخلی و رقابت پذیری در بنگاه های اقتصادی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و ارتقای سطح سرمایه انسانی كارگاه های فعال بخش خصوصی و تعاونی در مناطق كم برخوردار از مهم ترین اهداف اجرای این طرح به حساب می آید.سقف بهره مندی هر كارگاه جهت استفاده از نیروی كار شغل اولی معادل حداكثر ۵۰ درصد نیروی كار موجود است و طول دوره پرداخت یارانه دستمزد به ازای هر نیروی كار شغل اولی با تایید دستگاه هماهنگ كننده تا سقف ۱۲ ماه است و میزان یارانه دستمزد، معادل ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورایعالی كار است كه برپایه صورت وضعیت مزد ارسالی به سازمان تامین اجتماعی محاسبه و پرداخت می شود.

یارانه دستمزد در چه شرایطی قطع می شود؟

یارانه دستمزد در شرایط احراز عدم اشتغال به كار نیروی كار شغل اولی یا اثبات صوری بودن اشتغال به كار وی در كارگاه برپایه گزارش بازرس تامین اجتماعی یا بازرس كار، احراز بطلان، فسخ یا خاتمه قرارداد كار شغل اولی در مراجع ذیصلاح و احراز كاهش تعداد شاغلان كارگاه نسبت به استخدام نیروی كار شغل اولی (به استثنای بازنشستگی، فوت و از كارافتادگی) قطع خواهد شد.

چنانچه در هر مرحله از اجرای طرح عدم اشتغال شغل اولی در كارگاه محرز شود كارفرما علاوه بر استرداد كل یارانه دریافتی از مزایای برنامه یارانه دستمزد و كمكهای بلاعوض سایر برنامه های اشتغال محروم می شود.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح یارانه دستمزد یكی از سیاستهای دولت در حوزه اشتغال به حساب می آید كه الان در هشت استان ایلام، كردستان، كرمانشاه، كهكیلویه و بویر احمد، لرستان، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان كه دارای نرخ بالای بیكاری هستند به اجرا در آمده است.
1398/08/14
23:10:25
5.0 / 5
4487
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است