تحلیلی بر پرداخت كمك حمایتی دولت

چرا صاحبان خانه های ۹۰۰ میلیونی خط خوردند؟

چرا صاحبان خانه های ۹۰۰ میلیونی خط خوردند؟ به گزارش كار و درآمد در شرایطی داشتن ملك ۹۰۰ میلیون تومانی به بالا بعنوان یكی از ملاك ها در عدم پرداخت كمك های حمایتی دولت اعلام شده كه یك كارشناس اقتصاد مسكن اعتقاد دارد در شرایط موجود، لزوما تمامی دارندگان خانه های ۹۰۰ میلیونی نمی توانند جزو سه دهك بالای جامعه باشند.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، افرادی كه ملك با ارزش ۹۰۰ میلیون تومان به بالا دارند و هم چنین خانوارهایی كه جزو سه دهك بالایی جامعه قرار دارند مشمول دریافت كمك معیشتی نمی شوند؛ این خبر را روز سه شنبه ۵ آذرماه وزیر رفاه اعلام نمود.
در پرداخت یارانه و كمك حمایتی مقرر است سه دهك بالای درآمدی مشمول نشده و كنار گذاشته شوند. با این وجود كارشناسان می گویند بخش قابل توجهی از افرادی كه خانه ۹۰۰ میلیون تومانی در تهران دارند لزوما در زمره سه دهك بالای جامعه محسوب نمی شوند. از جانب دیگر با عنایت به جهش قیمت مسكن در شهر تهران ارزش خانه ها افزایش یافته اما متناسب با آن درآمد افراد بالا نرفته است.
برای این كه ارزیابی درستی از خانه های ۹۰۰ میلیون تومانی داشته باشیم كافی است مظنه قیمت مسكن در مناطق مختلف تهران را بررسی نماییم. به صورت مثال قیمت یك واحد ۷۰ متری ۱۴ سال ساخت در محله شمس آباد تهران یك میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان تعیین شده است. یك آپارتمان ۷۲ متری ۱۶ ساله در جنت آباد مركزی هم ۹۲۰ میلیون تومان قیمت دارد. یك واحد ۶۲ متری ۱۰ ساله در محله پونك ۹۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. هم چنین قیمت یك آپارتمان ۷۵ متری ۱۴ سال ساخت در تهرانپارس ۹۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.
گزارش های میدانی نشان داده است مالكانی كه این خانه ها را به قصد مصرف خریداری می كنند، عموما از اقشار كارمند یا كسانی هستند كه میانگین درآمد ماهیانه آنها كمتر از پنج میلیون تومان است.
یك كارشناس: حذف بسته حمایتی باید بر مبنای چند معیار باشد
در اینباره مهدی روانشادنیا، كارشناس اقتصاد مسكن درباره حذف مالكان خانه های ۹۰۰ میلیون تومانی به بالا از دریافت كمك معیشتی حاصل از اصلاح نرخ بنزین اظهار داشت: این مورد از چند جنبه قابل بحث است؛ یكی این كه آیا صرف دارایی یا تملك یك دارایی می تواند ملاك كافی برای احراز تمكن مالی كسی شود یا نه؟ امكان دارد افرادی، دارای غیرمنقولی را در یك دوره زمانی به ارث برده یا در دوره ای كه درآمدشان كفایت لازم را داشته، خانه ای خریداری نموده باشند اما الان شرایط درآمدی خوبی ندارند.
وی ادامه داد: مطلب دوم این كه وقتی صحبت از دارایی مسكن می نماییم، تنها ملاك، قیمت مسكن نیست. متراژ به نسبت تعداد نفرات یك پارامتر است. امكان دارد در یك خانه ۹۰۰ میلیون تومانی دو نفر زندگی كنند اما در واحدی با قیمت مشابه، هفت نفر ساكن باشند. مسلم است كه هزینه زندگی برای این دو گروه متفاوت خواهد بود.
روانشادنیا تصریح كرد: مطلب دیگر این كه عمده واحدها در مقیاس متوسط جامعه با تامین تسهیلات از سوی خریدار همراه شده كه سهم تسهیلات از هزینه شهروندان می تواند فشار مضاعفی را بر بخش درآمدی و هزینه ای خانوار وارد كند.
این كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه در چنین مواردی سیاست گذاری چندمعیاره باید ملاك قرار گیرد خاطرنشان كرد: در تصمیم گیری های چندمعیاره دو مدل جبرانی و غیرجبرانی مدنظر قرار دارد و جمع پارامترها است كه سبب ملاك تمكن مالی می شود و حد آستانه ای در آن وجود ندارد. امكان دارد یك فرد در حوزه دارایی وضعیت خوبی داشته باشد ولی در حوزه درآمد از وضعیت نامناسبی برخوردار نباشد. دارایی او هم راكد است و قابلیت تبدیل به درآمد را ندارد.
وی توضیح داد: مثلا یك خانم مسن كه در خانه كلنگی ارثی در یك نقطه برخوردار شهر تهران زندگی می كند لزوما فرد پولداری نیست. مدلهای جبرانی این مورد را به صورت معادله ای كه جمع جبری اینها ملاك است مورد برآورد قرار می دهد. به نظر می آید در تصمیم اخیر دولت، مدلهای جبرانی كه هم در آن وضعیت دارایی، درآمد، روند درآمد و الگوی مصرف را لحاظ می كند مدنظر قرار داده نشده است.
وی اظهار داشت: امكان دارد یك خانواده در یك سال شراط درآمد خوبی داشته باشد ولی سال بعد بیكار باشند. از جانب دیگر باید ببینیم ملاك تعیین قیمت خانه ها بر مبنای دفترچه تقویم املاك بوده یا بر مبنای قیمت های روز بازار مسكن. اگر دفترچه تقویم املاك مدنظر قرار گیرد امكان دارد با ارزش روز متفاوت باشد. البته با تعامل مناسب می توان با مردم و كارشناسان این حوزه به اصلاحات خوبی در نحوه اجرای این طرح رسید.
میانگین قیمت یك خانه بر مبنای الگوی مصرف در تهران ۹۴۶ میلیون تومان است
بنا بر این گزارش، میانگین قیمت مسكن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان در هر متر مربع است كه اگر این عدد را در یك خانه ۷۵ متری با عنایت به الگوی مصرف ضرب نماییم به رقم ۹۴۶ می رسیم. یعنی میانگین قیمت یك خانه ۷۵ متری در تهران با عنایت به الگوی مصرف ۹۴۶ میلیون تومان است. بر این اساس ارزش خانه های بازار مسكن شهر تهران در معدل كلی، بیش از اندازه تعیین شده برای دریافت كمك هزینه معیشتی است.
از جانب دیگر با عنایت به جهش یكباره قیمت مسكن، قدرت خرید متقاضیان مصرفی به شدت كاهش یافته است؛ به صورتی كه اغلب خانه های ۹۰۰ میلیونی هم اكنون همان خانه هایی است كه در چند سال گذشته قیمتی به صورت متوسط كمتر از ۴۰۰ میلیون تومان داشته است و درجریان تورم و افزایش قیمت مسكن به ۹۰۰ میلیون و بالاتر رسیده است كه این به مفهوم افزایش درآمد خانوار نیست.
در این شرایط سود بانكی كه می تواند به رقم ۹۰۰ میلیون تومان تعلق بگیرد با عنایت به نرخ سود ۲۰ درصد كه عمده بانك ها بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار پرداخت می كنند حدود ۱۵ میلیون تومان است؛ در حالیكه نرخ رهن كامل یك آپارتمان ۹۰۰ میلیون تومانی بسیار پایین تر از این ارقام است. فرض نماییم یك واحد ۹۰۰ میلیون تومانی ۷۲ متر مربع وسعت دارد كه رهن كامل چنین آپارتمانی در محله های میانی شهر تهران بین ۲ تا ۳ میلیون تومان است؛ بنابراین رقم میاگین ۲.۵ میلیون تومان در نظر گرفته می شود. یعنی نرخ اجاره ماهانه یك آپارتمان در مناطق میانی شهر تهران حدود ۶ میلیون تومان است كه ۹ میلیون تومان پایین تر از نرخ سود بانكی است. یعنی مالك یك خانه ۷۲ متری هم یارانه دریافت نمی كند و هم ماهیانه ۹ میلیون تومان از نرخ سود بانكی عقب است. با این اوصاف آیا مالكان تشویق نمی شوند كه واحد خویش را بفروشند و پول آنرا در بانك سپرده گذاری كنند؟ در حالیكه عمده كارشناسان علت اصلی ركود تورمی در اقتصاد ایران را بلوكه شدن نقدینگی در بانك ها و حمله آن به بازارهای غیرمولد همچون ارز، طلا و سكه در بازه های زمانی مشخص می دانند.
به هر ترتیب تحقیقات میدانی نشان داده است كه عمده خانوارهایی كه دارای مسكن ۹۰۰ میلیون تومانی در شهر تهران هستند نه تنها جزو سه دهك بالای جامعه محسوب نمی شوند، بلكه درآمد خیلی از این افراد پایین تر از سطح نرمال است؛ بنابراین به اعتقاد خیلی از كارشناسان، این ملاك نمی تواند توجیه مناسبی برای حذف افراد از دریافت یارانه حاصل از اصلاح نرخ بنزین باشد.1398/09/06
16:14:34
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , جامعه
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است