رییس سازمان بنادر به كار و درآمد خبر داد

جزئیات توافقنامه ایران و عمان برای بسط مبادلات ۱ و چهار دهم میلیارد دلاری

جزئیات توافقنامه ایران و عمان برای بسط مبادلات ۱ و چهار دهم میلیارد دلاری به گزارش كار و درآمد رئیس سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود: برای بسط مبادلات تجاری و روابط بندری و دریایی با عمان توافقات خوبی داشتیم كه در حال تحقق است و می تواند تعاملات ما را با این كشور همسایه تقویت كند.


به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، چند روز گذشته توافقنامه همكاریهای دریایی و كشتیرانی ایران و عمان با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر تجارت صنایع عمان و روسای سازمان بنادر دو كشور امضاء شد.
محمد راستاد –معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان بنادر و دریانوردی- در گفت و گو با ایسنا اظهاركرد: در این موافقنامه به دنبال این هستیم كه روابط دو كشور همسایه را در حوزه كشتیرانی، بندری، دریایی و تجاری بهبود دهیم كه در این راستا امكان راحت تر شدن تردد شناورهای دو كشور، تعریف و تدوین مكانسیم های حمایتی و ساز و كارهایی كه منجر به افزایش تجارت بین دو كشور شود همچون مسائلی بود كه در مذاكرات دو جانبه تاكید بسیاری روی آن شد و می تواند اثرگذاری بالایی داشته باشد.
وی ادامه داد: سالانه حدود ۱۵۰ میلیون تن جا به جایی كالا در حوزه حمل و نقل دریایی صورت می گیرد كه از این میزان حدود ۹۶ درصد آن معادل ۱۴۴ میلیون تن از بنادر جنوبی است. این مسئله نشان میدهد كه بنادر جنوبی كشور از اهمیت و جایگاه بالایی برای كشور برخوردار می باشند چونكه حدودا همه مراودات مان بوسیله بنادر جنوبی صورت می گیرد.
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینكه یكی از مقاصد مهم در توسعه روابط اقتصادی با عمان افزایش صادرات محصولات غیر نفتی است، افزود: عمانی ها تاكید بسیاری روی محصولات غیر نفتی ایران دارند و با عنایت به مبادلات سالانه حدود ۱.۴ میلیارد دلاری بین ایران و عمان می توان سطح و میزان آنرا ارتقاء داد و شرایط نشان میدهد كه هم اكنون همه چیز برای توسعه و گسترش ظرفیت این روابط وجود دارد.
راستاد در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه عمده درخواست عمانی ها برای واردكردن از ایران چه بود؟ اظهار داشت: این كشور همسایه مهم ترین درخواستش این بود كه بستری برای ما فراهم آورد كه بدون واسطه و به صورت مستقیم بتواند محصولات غیر نفتی ایران را به كشورش وارد كند و در این راستا و برای رسیدن به این هدف نیز بسترهای لازم را فراهم نموده و برخی از بنادرش را برای شناورهای ایرانی آماده و پیش بینی كرده است.
او همینطور به سوال دیگری درباره اینكه آیا با عنایت به روابط مناسب سیاسی ایران و عمان و استقبال آنها از این توافق نامه اخیر، تعرفه ترجیحی بین دو كشور منعقد خواهد شد؟ اظهار نمود: در جلساتی كه با مسئولان عمانی داشتیم و منجر به امضاء این توافقنامه شد، صحبتی درباره وضع تعرفه های ترجیحی نكردیم اما كمیته های تخصصی همكاری دریایی و بندری تعریف كردیم كه می توانیم در چارچوب آن مذاكراتی داشته باشیم و برای بهبود روابط تجاری دو طرف چنین تعرفه هایی نیز پیش بینی نماییم.
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی همین طور به برقراری خط منظم كشتیرانی بین ایران و عمان، استفاده از پتانسیل بنادر دو كشور برای تسهیل مبادلات تجاری و تسهیل در ورود و خروج كشتی های باری و مسافری بین بنادر دو كشور بعنوان دیگر مفاد این توافقنامه دریایی و كشتیرانی اشاره نمود.1398/09/20
17:27:08
5.0 / 5
4086
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است