بستن شیر چاه های نفت با توسعه صادرات صنایع دستی

بستن شیر چاه های نفت با توسعه صادرات صنایع دستی كار و درآمد: رئیس كمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران توسعه صادرات صنایع دستی و فرش دستباف را بهترین راه كاهش وابستگی به نفت دانست و بر لزوم حمایت بیمه ای از قالیبافان و تامین مواد اولیه مورد نیاز بافندگان تاكید نمود.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، عبداله بهرامی امروز (یكشنبه) در نشست هم اندیشی و تشریح برنامه های صنایع دستی در بخش تعاون كشور كه در امتداد منویات مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی و تعاونگران و به منظور كاهش وابستگی به نفت برگزار شد، اظهار نمود: فرش دستباف و صنایع دستی ایران می تواند جایگزین چاههای نفت ما شوند. تحریم هایی كه در سال های اخیر بر صنعت نفت كشور اعمال شده مسئولان كشور را باید به این سمت سوق بدهد كه از ظرفیت صادرات غیر نفتی و صنایع دستی، گنجینه هنرمندان ماهر و چیره دست و فرهنگ و هنر اصیل ایرانی بیشتر از پیش استفاده گردد.

وی از فرش دستباف و صنایع دستی بعنوان تنها صنعت بومی سازی كشور یاد كرد و اظهار داشت: اشتغالزایی و درآمدزایی صنایع دستی بسیار بالا است و هر سال ارزش افزوده بیشتری پیدا می كند. ما باید جایگاه خودمان را در سطح بین المللی ارتقا بدهیم و مسئولان باوجود شرایط تحریمی ظرفیت صادرات فرش دستباف و صنایع دستی ایران را افزایش بدهند.

بهرامی با اشاره به اینكه باید از توانمندی منابع انسانی و گنجینه پربهای طرح و نقشه ایرانی استفاده بهینه صورت گیرد و فروش فرش دستباف از حالت سنتی بیرون رود، اضافه كرد: هم اكنون صنایع دستی و فرش در اقتصاد دنیا با حضور در شبكه های مجازی و آنلاین معرفی و شناسانده می شود ولی حضور ما در شبكه های مجازی كمرنگ است در صورتیكه فضای مجازی، رساندن توانمندی كالای ایرانی در این دو حوزه را تسهیل می كند پس با عنایت به نقش مهمی كه صنایع دستی در اقتصاد خیلی از كشورها دارد مسئولان داخلی باید علل تحریم فرش دستباف ایرانی را جویا شوند و پاسخ دهند كه چرا در زمینه تسهیل صادرات فرش ایران پس از تحریم ها كمكی نكردند؟

كاهش حجم صادرات فرش دستباف در سال جاری

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های سراسری فرش دستباف در پاسخ به سوال ایسنا درباره حجم صادرات فرش دستباف در سال گذشته، اظهار نمود: سال قبل حجم صادرات ما ۴۲۰ میلیون دلار بود ولی در چهارماهه امسال این رقم به شدت كاهش یافته و كل صادرات فرش به ۳۰ میلیون دلار رسیده است در صورتیكه توانایی صادرات ما در حوزه فرش دستباف حدود سه میلیارد دلار است.

وی در ادامه از بیمه قالیبافان، پیمان سپاری ارزی، تسهیل صادرات و تامین مواد اولیه بعنوان مهمترین مطالبات و نیازهای صنعت فرش دستباف یاد كرد و اظهار داشت: در صورتیكه بیشتر تولید كنندگان فرش دستباف جزو سه دهك پایین جامعه هستند ولی متاسفانه معافیت مالیات بر ارزش افزوده نصیب برخی تولید كنندگان و صادركنندگان می شود و بجای حمایت با تحریم داخلی روبه رو می شویم و بیشتر از آنكه از تحریم خارجی تاثیر بپذیریم از تحریم های داخلی ضربه می خوریم.

وی همین طور به بیمه قالیبافان اشاره نمود و اظهار داشت: بیمه قالیبافان در سال ۱۳۸۸ به تصویب رسید و برمبنای قانون قرار بود ظرف ۱۰ سال دو میلیون نفر از بافندگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. اواخر سال ۹۲ حدود ۴۵۰ هزار نفر بیمه شدند ولی از سال ۹۲ به بعد به سبب عدم پرداخت منابع مالی از طرف دولت، تامین اجتماعی افراد جدیدی را تحت پوشش قرار نداد و متاسفانه بیمه ۲۳۰ هزار نفر از افرادی هم كه بیمه شده بودند به بهانه های واهی و دلیلهای عجیب مثل عدم ارائه فیش واریز بیمه یا باز نكردن در هنگام بازگشت بازرس كار قطع شد و تنها جواب سازمان این بود كه قالیبافان بیایند از بیمه سایر مشاغل استفاده كنند. سوال ما این است كه بافنده ای كه نمی تواند ماهی ۵۰ هزار تومان حق بیمه واریز نماید چطور می تواند ۳۰۰ هزار تومان بیمه پردازی داشته باشد؟ بنابر این وضعیت این ۲۳۰ هزار بافنده باید تعیین تكلیف شود و سازمان تامین اجتماعی برای بیمه آنها برنامه داشته باشد.

صنعت فرش دستباف ۷۰ درصد ارزش افزوده دارد

رئیس كمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران پیمان سپاری ارزی را یكی از اشكالات صادرات فرش دستباف عنوان نمود و اظهار داشت: ما باید با افزایش تولید و صادرات زمینه را برای جایگزینی صنعت فرش كه ۷۰ درصد ارزش افزوده دارد فراهم نماییم. متاسفانه بخشنامه بانك مركزی درباب بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و بحث پیمان سپاری ارزی مشكلاتی را برای صنعت فرش به وجود آورده است. در این بخشنامه صادركنندگان مكلف به ارائه تعهد برگشت ارز شده اند در صورتیكه پیمان سپاری ارزی موجب كاهش میل به صادرات تولیدكنندگان می شود.

بهرامی بیشترین واردات فرش دستباف ایران را از آلمان دانست و اظهار داشت: كشورهای آلمان، امارات، چین، ژاپن و آفریقای جنوبی بیشترین وارد كننده فرش ایرانی به شمار می روند.

سید مرتضی مرتضوی - مدیرعامل تعاونی هنرباستان - نیز در این جلسه این اطمینان را داد كه بدون كوچكترین حمایت دولتی در سه سال و نیم آینده با اتكا به صنایع دستی و ایجاد ظرفیت صادراتی در این بخش كشور از فروش نفت بی نیاز شود.

كاهش وابستگی به نفت با توسعه صادرات صنایع دستی

وی اظهار داشت: در امتداد منویات مقام معظم رهبری در خصوص كاهش وابستگی به نفت و تكیه بر محصولات تولیدی خودمان می توانیم صنایع دستی را جایگزین نفت نماییم. مواد اولیه تولید صنایع دستی به وفور در كشور ما یافت می شود و كشور ما از دارای اقلیم های متفاوتی است كه به توسعه این بستر كمك می نماید.

مرتضوی با اشاره به اینكه بیشترین ارزش افزوده در دنیا توسط هنر خلق می شود، درباره صادرات محصولات تعاونی، اظهار داشت: در صورتیكه بیشترین تنوع محصولات هنری و صنایع دستی را در كشور داریم ولی وابسته به نفت و درآمدهای نفتی هستیم. با وجود عدم حمایتهای دولتی توانستیم پس از دو سال و هفت ماه در لهستان و هامبورگ دفاتر خودرا راه اندازی نماییم و بوسیله بازاریابی شبكه ای بالغ بر ۲۰ هزار قطعه صنایع دستی به افغانستان صادر كردیم. گسترش فعالیت تعاونی زمینه مهاجرت معكوس را فراهم نموده به نحوی كه ۲۵۸ نفر از مهاجرین افغانستانی به كشور خود بازگشتند و صنایع دستی ایرانی را تبلیغ می كنند.

ارزآوری صادرات صنایع دستی بیشتر از صادرات نفت

این كارآفرین حوزه تعاون با اشاره به اینكه هنرهای دستی ایرانی ارزآوری و درآمدزایی بسیاری برای كشور به ارمغان می آورد، اضافه كرد: ما باید از اقتصاد متكی به نفت كه شعار همه دولتها بوده فاصله بگیریم و جمله مقام معظم رهبری را تحقق بخشیم كه روزی برسد ایران از فروش نفت بی نیاز و شیر چاههای نفت بسته شود.

وی افزود: در بهترین حالت ممكن اگر روزانه یك میلیون بشكه نفت از كشور صادر نماییم، روزی شش میلیون دلار نفت فروخته ایم ولی اگر این مساله را به صنایع دستی متصل نماییم تنها با فروش ۱۰ هزار قطعه صنایع دستی بیشتر از ۶ میلیون یورو در روز می توانیم ارزآوری داشته باشیم جالب این است كه آن یك میلیون بشكه نفت حداكثر ظرفیت ما و صادرات ۱۰ هزار قطعه حداقل ظرفیت ما در صنایع دستی است.

مرتضوی اضافه كرد: همین حالا گروههایی از چین در ایران هستند كه به دنبال اصالت زری بافی ایران و پارچه های سوزن دوزی كلات هستند تا ببرند به اسم خودشان ثبت كنند چون این نوع سوزن دوزی ها و زری بافی ها هنوز به اسم ما است حتی اگر بعضی از مواد اولیه آن از هند وارد شود ولی ما در تبلیغ این هنر اصیل ضعیف عمل كردیم.

۳۴ درصد اقتصاد هند از فروش صنایع دستی

وی با اشاره به اینكه ۳۴ درصد اقتصاد هند از محل صنایع دستی، است اظهار داشت: هم اكنون ۴۵۰ میلیون نفر در هندوستان از این راه ارتزاق می كنند و ما باید به این گنجینه باارزش اهمیت بدهیم.

این كارآفرین تعاونی درانتها با اشاره به وجود ۶۱۰۰ واحد كارگاهی صنایع دستی در كشور اظهار داشت: با صادرات نفت مشكل نداریم ولی چرا باید خام فروشی نماییم در صورتیكه هندوستان عاج فیل خام خودرا به ما نمی فروشد ولی ما به راختی فیروزه خام و مس خام خودرا به دنیا می فروشیم. امیدواریم با اتكا به خداوند و بدون كمك و حمایتی دولتی تا سه سال و نیم آینده معادل فروش نفت برای كشور ظرفیت صادرات صنایع دستی ایجاد نماییم و از این طریق در امتداد كاهش وابستگی به نفت گام بزرگی برداریم.
1398/09/24
22:43:00
5.0 / 5
4566
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است