وزیر كار مطرح كرد

صادرات 500 میلیون دلاری صنایع فرهنگی كشور

صادرات 500 میلیون دلاری صنایع فرهنگی كشور به گزارش كار و درآمد وزیر كار با اشاره به صادرات حدود ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع فرهنگی كشور در سال گذشته، اظهار داشت: اگر به اندازه جمعیت كشور از بازار جهانی سهم داشتیم، حجم صادرات كشور تا ۵ میلیارد دلار امكانپذیر بود.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، محمد شریعتمداری امروز یكشنبه ۶ دیماه در مراسم رونمایی از بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی كه در محل فرهنگستان هنر برگزار گردید با تاكید بر اینكه رشد اقتصادی بخش های فرهنگی و خلاقانه بسیار بالاست، تصریح كرد: برپایه طبقه بندی و آمارهای یونسكو در سال ۲۰۱۳ نزدیك به سی میلیون اشتغال در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی وجود داشته و حدود دو هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار هم گردش مالی در صنایع بوجود آمده است كه بیشترین سهم آن متعلق به قاره آسیا و اقیانوسیه با ۳۴ درصد سهم از ارزش افزوده و ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر فرصت شغلی است.
شریعتمداری تاكید كرد: البته اگر طبقه بندی آنكتاد كه شمول بیشتری دارد، مد نظر قرار گیرد حجم اقتصاد خلاق در سال ۲۰۱۳ بیشتر از سه هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار معادل ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا خواهد بود.
این عضو كابینه دولت دوازدهم افزود: در سال ۲۰۱۵ میزان صادرات محصولات و خدمات خلاق و فرهنگی بیشتر از ۵۰۹ میلیارد دلار بوده كه سهم كشورهای در حال توسعه در این عرصه بیشتر از كشورهای توسعه یافته و معادل ۲۶۵ میلیارد دلار بوده است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه كشور چین بعنوان بزرگترین صادر كننده صنایع خلاق كشور با صادرات معادل ۱۶۸ میلیارد دلار به حساب می آید، اضافه كرد: بعد از آن با فاصله بسیار زیاد كشورهای آمریكا، فرانسه، هنگ كنگ، ایتالیا، انگلیس و هند قرار دارند.
شریعتمداری با اشاره به اینكه در بین كشورهای همسایه ایران، تركیه با صادرات ۸.۷ میلیارد دلار رتبه ششم كشورهای در حال توسعه را در اختیار داشته است، تصریح كرد: این در شرایطی است كه در سال ۱۳۹۷ صادرات صنایع فرهنگی كشورمان حدود ۵۰۰ میلیون دلار بود كه سهم عمده آن صنایع دستی و بخصوص فرش دستباف است.
وی اضافه كرد: اگر ما به اندازه جمعیت كشور از بازار جهانی و صادرات این حوزه سهم داشتیم، باید بازار داخلی بین ۲۲.۵ تا ۳۶ میلیارد دلار و یا به قیمت امروز بین ۲۲۵ تا ۳۶۰ هزار میلیارد تومان و حجم صادرات كشور بیشتر از ۵ میلیارد دلار باشد كه البته اگر به جایگاه و نقش كشورمان در فرهنگ، تاریخ و هنر جهان، دقت كنیم این سهم باید بسیار بیشتر از این باشد كه این مورد نشان داده است حوزه فرهنگ جای كار بسیار دارد و در این عرصه فرصت های شغلی و خلق ثروت بسیاری هم قابل دسترس است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: بعنوان یكی از زیر حوزه های صنایع خلاق می توان به تولید بازی های دیجیتال اشاره نمود كه حجم بازار جهانی آن در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۱۳۸ میلیارد دلار بوده است. در سال ۹۷ حجم بازار ایران ۹۲۰ میلیارد تومان برآورد شده كه ۳۹۵ میلیارد تومان آن سهم بازی و از این بازار فقط ۱۴ درصد در اختیار بازی های ایرانی بوده است. مابقی هم در اختیار بازی های خارجی قرار داشته است كه این مورد به تنهایی نشان داده است تا چه اندازه تقاضا هم در بازار داخلی و هم در بازار بین المللی وجود دارد و در صورت برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاهی و جلب مشاركت بخش خصوصی می توان در این عرصه نسبت به ایجاد كسب و كارهای جدید و خلق ثروت، اقدام نمود.
وی همینطور تاكید كرد: به رغم اینكه گزارشات جهانی نشانگر این است كه هوش مصنوعی و اتوماسیون در همه حوزه ها به حذف شغل منجر خواهد شد اما در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی تا ۸۵ درصد فرصت های جدید شغلی به كمك هوش مصنوعی ایجاد خواهد شد.
شریعتمداری با اشاره به اینكه بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی وظیفه و مأموریت توسعه زیست بوم صنایع خلاق بر بستر پلت فرم های فناورانه و به خدمت گرفتن فناوری برای توسعه صنایع خلاق و فرهنگی را در دستور كار خود قرار داده است، افزود: این رویكرد در نوع خود منحصر به فرد بوده و با عنایت به دوری نسبی فعالان صنایع فرهنگی و خلاق از حوزه های فناورانه و هم ناكارآمد بودن ساختار حكمرانی توسعه این صنایع در سطح كشور، نیازمند تمركز و توجه به همه اجزای توسعه زیست بوم فناوری های فرهنگی هستیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی تاكید كرد: هدف این بنیاد عرضه محصولات صنایع خلاق بر بستر اینترنت و یا تولید محتوای دیجیتال برای این صنایع نیست بلكه این موارد فقط بخش های محدودی از زیست بوم فناوری های فرهنگی هستند و ایجاد راهبری پلت فرم های در رابطه با فناوری های تحول آفرین جهت توسعه كل صنایع خلاق و فرهنگی شامل هنر و صنایع دستی تا خدمات خلاق است.

1398/11/07
13:32:58
5.0 / 5
4251
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است