با پرداخت ۱۹۷۱ میلیارد تسیهلات در دو سال گذشته؛

۶۱ هزار و ۷۶۰ فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به وجود آمد

۶۱ هزار و ۷۶۰ فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به وجود آمد كار و درآمد: همزمان با ابلاغ تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری از اواخر سال 96، با پرداخت 1، 971 میلیارد تومان تسهیلات به 33 هزار و 330 نفر توسط صندوق كارآفرینی امید، 61 هزار و 768 فرصت شغلی به وجود آمده است.به گزارش كار و درآمد به نقل از صندوق كارآفرینی امید، این صندوق در قالب اجرای قانون اشتغال پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال روستایی و عشایری برمبنای استقبال متقاضیان، با بررسی پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه ای بمنظور پشتیبانی از كسب و كارها و بهبود اقتصاد و معیشت روستاییان در استان هایی كه تابحال موفق به پرداخت ۸۰ درصد اعتبار ابلاغی خود از مرحله سوم و چهارم اشتغال روستایی شده اند، ۱۶۷ میلیارد تومان اعتبار مازاد، معادل ۲۰ درصد اعتبار ابلاغی اختصاص داد.
بر این اساس در مجموع ۱۰ درصد مازاد كل اعتبار ابلاغی در مراحل سوم و چهارم از محل بودجه داخلی خود به ۱۳ استان اختصاص داد. صندوق كارآفرینی امید بعنوان تنها سازمان توسعه ای در این طرح، برمبنای تجارب موفقی كه در اجرای پروژه های اشتغال روستایی داشته است، با فاصله گرفتن از الگوی بانكداری، برنامه سوشال بنكینگ و نظام تامین مالی فراگیر را به خوبی پیاده سازی و اجرا كرد.
بر این اساس صندوق كارآفرینی امید با مطالعه و بررسی تجارب بین المللی و بررسی ظرفیت های داخلی، با هدف جلوگیری از مهاجرت روستاییان به كلان شهرها و كاهش حاشیه نشینی و ماندگاری ساكنین روستا و افزایش تولید داخلی و بهره وری، پشتیبانی از روستاها را در چارچوب سه طرح «هر روستا یك محصول»، «روستای بدون بیكار» و «صندوق های خرد محلی» در دستور كار قرار داد.
در طرح هر روستا یك محصول، صندوق با شناسایی مزیت رقابتی مناطق مختلف، پشتیبانی از تولید یك محصول محوری و شناسایی و پشتیبانی از زنجیره تولید تا فروش محصول را بمنظور پشتیبانی از تولید داخلی و رونق اقتصادی روستا دنبال می كند و هم اكنون ۱۶۰ روستا در این طرح مورد حمایت قرار گرفته اند كه از آن جمله می توان به روستای برندق- روستای بادام زمینی، روستای سارمران - روستای كشت گلخانه ا +ی خیار، روستای مافی كندی - روستای هنرمندان مجسمه ساز- روستای قلعه ممكا، دهكده قارچ و… اشاره نمود.
همچنین این صندوق با طرح روستای بدون بیكار در امتداد چشم انداز ایران ۱۴۰۴ با استفاده از فرصت ها و امكانات روستا، به خصوص نیروی توانمند انسانی به دنبال رسیدن به جامعه روستایی با صفر درصد بیكاری است. شناسایی كسب و كارهای محلی، توانمندسازی روستاییان و ارتقای سرمایه های اجتماعی از دیگر دستاوردهای صندوق در این طرح می باشد و هم اكنون ۱۱۴ روستای بدون بیكار به همت صندوق كارآفرینی امید در سراسر كشور به وجود آمده است.
صندوق های خرد محلی همچون منابع تامین سرمایه و اعتبار مورد نیاز تولید كنندگان روستایی می باشد. صندوق كارآفرینی امید با هدف رونق بخشیدن به كسب و كارهای كوچك و خانگی و ترویج كارآفرینی و اشتغال زایی و توان افزایی برای زنان روستایی و توسعه اقتصاد خانواده های روستایی تابحال علاوه بر راه اندازی ۲۰۰۰ صندوق محلی در استان های مختلف كشور، بنا دارد با برنامه‏ای مدون به راه اندازی بیشتر از ۱۰۰۰ صندوق دیگر اقدام نماید.


منبع:

1398/11/24
19:25:25
5.0 / 5
3936
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بیكاری
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است