گزارش كار و درآمد

خانوارهای ایرانی از پس هزینه ها بر می آیند؟

خانوارهای ایرانی از پس هزینه ها بر می آیند؟ به گزارش كار و درآمد اقلام مهم در سبد هزینه خانوارهای ایرانی شامل گوشت و مسكن و سوخت است كه در فروردین ماه ( ۱۲ ماه منتهی به فروردین) به ترتیب با رشد ۳۹.۱، ۲۲.۷ و ۲۷.۸ درصدی قیمت مواجه بوده اند.به گزارش كار و درآمد به نقل از مهر، بررسی تغییر قیمت كالاها و خدمات در فروردین ماه سالجاری نشان داده است كه شاخص كل نسبت به اسفند ماه سال قبل (ماه قبل)، ۲.۱ درصد و نسبت به فروردین ماه سال قبل ۳۲.۲ درصد افزایش یافته است.
مطابق با آنچه كه پیش از این مركز آمار ایران از نحوه هزینه كرد خانوارهای ایرانی (در سال ۹۷) گزارش داده بود، از هزینه كل سالانه خانوار شهری بیشترین سهم با ۲۱ درصد مربوط به گوشت و در میان هزینه های غیرخوراكی بیشترین سهم با ۴۵ درصد مربوط به مسكن، سوخت و روشنایی بوده است.
اگر این آمار را برای سالجاری هم مدنظر قرار دهیم و گوشت، مسكن، سوخت و روشنایی را در صدر اولویت های مردم برای هزینه كرد در نظر بگیریم، خانوارها در فروردین ماه سال جاری برای خرید كالای خوراكی اولویت دار خود یعنی گوشت قرمز و سفید ۷ درصد كمتر از فروردین سال قبل و یك درصد كمتر از اسفند سال قبل (ماه قبل) هزینه كرده اند. این عدد در تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۳۹.۱ درصد (افزایش) بوده است.
همچنین خانوارها برای مسكن بعنوان كالای غیرخوراكی اولویت دار، نسبت به فروردین پارسال ۲۱.۴ درصد بیشتر هزینه كرده اند؛ این عدد برای آب، برق و سوخت ۱۳ درصد بوده است.
تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین برای این دو هزینه اولویت دار مردم، به ترتیب ۲۲.۷ درصد و ۲۷.۸ درصد بوده است.
وضعیت تورم نرخ این دو كالا نسبت به ماه قبل یعنی اسفند سال ۹۸، به این صورت بوده كه مسكن ۰.۳ درصد افزایش داشته و آب، برق و سوخت ۰.۹ درصد كاهش داشته است.

وضعیت تورم میوه و سبزیجات
بررسی اولویت های دوم خانوارها در بخش خوراكی ها یعنی «نان و غلات» نشان داده است كه مردم برای نان و غلات نسبت به فروردین پارسال ۲۹ درصد بیشتر هزینه كرده اند. تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین برای این خوراكی ۳۳.۴ درصد بوده است. همینطور تورم نان و غلات نسبت به ماه قبل یعنی اسفند ماه سال ۹۸، به میزان ۲.۴ درصد رشد داشته است.
اولویت سوم خوراكی خانوارها مربوط به «میوه و سبزی ها» می شود كه برای قیمت میوه هم شاهد افزایش ۱۱.۴ درصدی نسبت به فروردین سال گذشته بوده ایم. البته تورم ۱۲ ماه این كالا ۲۸.۸ درصد بوده است. بخش سبزیجات هم رشد ۲.۴ درصدی را در فروردین نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه كرده است. البته تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین سبزیجات ۴۲.۲ درصد بوده است. تورم میوه و سبزیجات نسبت به ماه قبل (اسفند ۹۸) هم به ترتیب با رشد ۱۹ درصد و ۱۳.۶ درصد روبرو شده است.
وضعیت تورم حمل و نقل و ارتباطات و بهداشت
مردم برای «حمل و نقل و ارتباطات» بعنوان اولویت دوم در بخش خدمات، نسبت به فروردین سال گذشته به ترتیب ۴۷.۴ درصد (حمل و نقل) و ۴.۲ درصد (ارتباطات) بیشتر هزینه كرده اند. تورم ۱۲ ماهه برای این خدمات به ترتیب ۴۶.۵ درصد و ۱۲.۹ درصد بوده است. تورم این دو كالای خدماتی نسبت به ماه قبل یعنی اسفند ماه، به ترتیب برای حمل و نقل رشد ۱.۰ درصدی و برای ارتباطات رشد ۱.۳ درصدی ثبت شده است.
«بهداشت و درمان» هم بعنوان اولویت سوم مردم در بخش خدمات در فروردین سال جاری با رشد تورم ۲۰.۷ درصدی نسبت به فروردین سال گذشته مواجه بوده است. همینطور نرخ این خدمت نسبت به ماه قبل (اسفند ۹۸) ۰.۶ درصد تورم داشته است. تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین ماه هم برای بهداشت و درمان ۲۵.۳ درصد ثبت شده است.
وضعیت تورم شیر و تخم مرغ
اولویت چهارم خوراكی یعنی شیر و فرآورده های آن و تخم مرغ در فروردین ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۷.۵ درصد رشد تورم را تجربه كرده است. این عدد برای تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۳۳.۹ درصد بوده است. نرخ تورم این كالا نسبت به ماه قبل یعنی اسفند ماه ۹۸، به میزان ۱.۳ درصد رشد داشته است.


منبع:

1399/02/04
19:57:45
5.0 / 5
3188
تگهای خبر: حمل و نقل , خدمات , كالا , مسكن
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است