با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان صورت می گیرد

افتتاح ویدئو كنفرانسی راه آهن خواف-هرات تا دو هفته آتی

افتتاح ویدئو كنفرانسی راه آهن خواف-هرات تا دو هفته آتی كار و درآمد: هرات كه افغانستان را به شبكه ریلی ایران متصل می كند، به پایان رسیده و بگفته معاون ساخت و توسعه راه آهن شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور، مقرر است پنجشنبه دو هفته آتی (20 آذر ماه) به صورت ویدئو كنفرانسی و با حضور روسای جمهور دو كشور افتتاح شود.


به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، پروژه راه آهن خواف – هرات که از سالهای ۱۳۸۱ - ۱۳۸۲ استارت خورده است، دارای چهار قطعه بوده که سه قطعه آن از خواف تا ایستگاه شمعتیغ و بعد از آن ایستگاه جونو در تعهد ایران است و قطعه چهارم که از این ایستگاه شروع شده و به هرات می رسد را افغانستانی ها متعهد به ساخت و بهره برداری از آن شده اند. این خط ریلی که قرار بود تا آخر سال گذشته به بهره برداری برسد به سبب آنچه ناامنی در خاک این کشور همسایه عنوان می شد به تاخیر افتاد و حالا بنظر می رسد آماده افتتاح بوده و ۲۰ آذر ماه امسال به بهره برداری می رسد.
عباس خطیبی - معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور- درباره جزئیات این خط ریلی و برنامه افتتاح و بهره برداری از آن به ایسنا اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته ۲۰ آذر امسال راه آهن خواف-هرات با حضور روسای جمهور دو کشور ایران و افغانستان، وزیر راه و شهرسازی و دیگر مسئولان به صورت ویدئو کنفرانسی و حضوری برگزار می گردد.
وی ادامه داد: البته قبل از بهره برداری رسمی مقرر شده یک مرحله تست باری صورت گیرد و نخستین ارسال محموله ریلی به افغانستان به صورت آزمایشی صورت گیرد.
معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور افزود: این خط ریلی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان که ارزش روز آن به حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان می رسد در سه فاز هزینه داشته که ایران سرمایه گذاری آنرا انجام داده است و ۷۸ کیلومتر آن در خاک کشورمان و حدود ۶۰ کیلومتر در خاک افغانستان است.
خطیبی با اشاره به اینکه امروز در محل انجام پروژه با مسئولان افغانستانی برای اجرای فاز پایانی این خط ریلی صحبت کرده است، اظهار داشت: مقامات افغانستانی اعلام نموده اند که همزمان با بهره برداری از سه فاز افتتاح شده راه آهن خواف-هرات عملیات اجرائی فاز چهارم آن نیز شروع می شود چونکه ایتالیایی ها سرمایه مورد نیاز آنرا تامین کرده و یک شرکت قزاقستانی نیز ساخت این فاز را تقبل کرده است.
وی درباره اهمیت پروژه اشاره کرد: این خط ریلی راه از دو حیث خیلی برای ایران حائز اهمیت می باشد یکی اینکه افغانستان بوسیله شبکه ریلی ایران به همه بنادر جنوبی و شبکه ریلی متصل می شود و دوم اینکه حجم ترانزیتی و مناسبات دو کشور بوسیله حمل و نقل ریلی افزایش شایان توجهی پیدا خواهدنمود. همین طور افغانستانی ها مقرر است این خط ریلی را بعد از هرات به مزار شریف و نهایتا ازبکستان متصل کنند که مسئله سبب می شود ارتباط ریلی ایران از این طریق با ازبکستان و بعد از آن چین برقرار شود.
منبع:

1399/09/06
22:34:03
5.0 / 5
1302
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است