معافیت حق بیمه كارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان!

معافیت حق بیمه كارفرمایان به شرط جذب فارغ التحصیلان! به گزارش کار و درآمد کارفرمایانی که از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی نیروی کار جدید جذب کنند، دو سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف خواهند شد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح مشوق بیمه کارفرمایی با هدف تحرک بخشی به بازار کار، پشتیبانی از کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از انتشار کرونا و ترغیب کارفرمایان کارگاه های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید تهیه و از جانب وزارت کار ابلاغ گردیده است.

وزارت کار در جهت اجرای ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه، معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما را در برابر به کارگیری نیروی کار جدید از بین دانش آموختگان دانشگاهی جوان در دستور کار قرار داده است.

بر اساس شیوه نامه اجرایی طرح مشوق بیمه کارفرمایی، حق بیمه سهم کارفرما برای بکارگیری هر تعداد نیروی جدید دانش آموخته دانشگاهی به مدت ۲ سال توسط وزارت کار پرداخت و به حساب کارفرما واریز می شود.

برای بهره مندی از مزایای این طرح، کارفرمایان باید دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور، مجوز فعالیت از دستگاهای اجرایی ذیربط و کد کارگاهی تأمین اجتماعی باشند و در سامانه مشوق بیمه ای وزارت کار به نشانی Moshavegh.mcls.gov.ir ثبت نام کنند.

تمام کارگاههای خصوصی و تعاونی فعال که مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور را داشته باشند می توانند تحت پوشش طرح مشوق بیمه ای سهم کارفرما قرار گیرند.

نیروی کار جدیدی که به خدمت گرفته می شود هم باید شرایطی همچون داشتن مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، سن کمتر از ۳۸ سال و سابقه پرداخت حداکثر ۳۶ ماه حق بیمه را داشته باشد.

نیروهای جدید نباید جایگزین نیروهای قبلی شوند و ملاک جدید بودن نیروهای جذب شده، افزایش نیروها نسبت به فهرست بیمه دوماه پیش از ثبت نام کارفرما است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای آخرین آمارها ۶۳۴۵ نفر داوطلب جویای کار در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۲۷۱۶ نفر جذب بنگاه شده و منجر به عقد قرارداد شده است. همینطور ۲۴۸۵ نفر از کارفرمایان از طرح استقبال کرده اند.بررسی ها نشان داده است که استان خوزستان بیشترین تعداد جویندگان کار جذب شده و کارفرمای ثبت نام کرده را به خود مختص کرده است.

پیش از این مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در نامه ای به رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به اجرای طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان از آغاز دی ماه، آنرا طرحی اثرگذار در جهت کاهش نتایج منفی کرونا بر کسب و کارها و بنگاههای اقتصادی عنوان کرده بود.

با اجرای طرح مشوق بیمه ای، کارفرمایان و کارآفرینان بدون هیچ محدودیتی نیروی کار جدید مورد نیاز خویش را از بین دانش آموختگان و فارغ التحصیلان جذب می کنند و افراد بیکار شده کارگاه های به شدت صدمه دیده از کرونا هم در صورت بازگشت به شغل قبلی یا جذب در سایر واحدهای اقتصادی، از مزایای این طرح بهره مند می شوند.

به گفته وی با عنایت به دستورالعمل اجرایی طرح که اصلاح و ابلاغ گردیده، کارفرمایان کلیه کارگاهها و بنگاههای اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی که نیروی کار جدید و مورد نیاز خویش را از میان فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر در تمام رشته های تحصیلی به کار گیرند، وجه حق بیمه سهم کارفرما به اضافه ۳ درصد سهم بیمه بیکاری که جمعا ۲۳ درصد حداقل مزد تعیین شده از جانب شورایعالی کار می شود را بابت نیروی جذب شده تا دو سال دریافت می کنند و این وجه ماهانه توسط وزارت کار به حساب آنها واریز می شود.

شرایط بهره مندی از این طرح برای کسب وکارهای صدمه دیده از انتشار کرونا به صورت ویژه تسهیل شده است به نحوی که افراد دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر بیکار شده از کارگاه های به شدت صدمه دیده از بیماری کرونا در صورت بازگشت به شغل قبلی یا جذب در سایر واحدهای اقتصادی، می توانند از مزایای این طرح بهره مند شوند؛ همینطور افرادی که از مزایای دوره مقدماتی طرح کارورزی به مدت سه ماه در کارگاه ها و مؤسسات مشمول دستورالعمل اجرایی طرح بهره برده اند، حداکثر تا ۲۱ ماه می توانند از مشوق بیمه ای بهره مند شوند.

با طرح مشوق بیمه ای، کارفرمایان و کارآفرینان می توانند بدون هیچ محدودیتی نیروی کار جدید مورد نیاز خویش را از بین دانش آموختگان و فارغ التحصیلان جذب کنند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، طرح مشوق بیمه ای بر مبنای مبحث بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سنواتی برنامه ششم توسعه و در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی با هدف تحرک بخشی به بازار کار کشور، پشتیبانی از کارفرمایان و صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از شیوع کرونا و ایجاد اشتغال با هدف ترغیب و تشویق کارفرمایان کارگاه های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید در دستور کار قرار گرفته است.

منبع:

1399/11/09
15:54:09
0.0 / 5
962
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است