شعار سال ۱۴۰۰،

قوانین دست و پاگیر نباشد بهتر است!

قوانین دست و پاگیر نباشد بهتر است! یک مقام مسئول کارگری، کنترل نرخ ارز، جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق کالا و حفظ امنیت شغلی و معیشتی نیروی کار را همچون راهکارهای پشتیبانی از تولید دانست و با اشاره به بالا بودن نرخ بهره وام های تولیدکنندگان، اظهار داشت: نبود قوانین دست و پاگیر برای جامعه تولید بهتر است.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی نامگذاری امسال ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: شعاری که از طرف مقام معظم رهبری برای نامگذاری امسال انتخاب شده شعاری محوری و به جا و همان چیزی است که مدنظر تولیدگران، صنعتگران و کارگران است.

وی اضافه کرد: اینکه تولید، حمایت و موانع از سر راه تولید برداشته شود وظیفه ای است که دولت و همه دستگاههای مرتبط باید آنرا به انجام برسانند. هم اکنون یک بخش از موانع به موانع صادرات و واردات برمی گردد که باید به شکل صحیح برطرف شود یعنی در جایی محصولاتی داریم که باید بموقع صادر نماییم و در جایی که نیاز داخلی است ولی کالا تولید نمی گردد وارد نماییم و درعین حال جلوی واردات بی رویه وقاچاق کالا را بگیریم.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، واردات بی رویه را یکی از عوامل اصلی ضربه به بخش تولید عنوان نمود که موجب بی انگیزه شدن تولیدکنندگان داخلی شده و افزود: متاسفانه برخی سودجویان بوسیله باندبازی و رانت خواری یکسری از محصولات و کالاهایی که قابل تولید در داخل کشور هستند را از ورودی های قانونی و یکسری را از مبادی غیرقانونی وارد کشور می کنند و با این کار به تولید داخلی لطمه می زنند.

کنترل نرخ ارز و کاهش نرخ بهره های بانکی

این مقام مسئول کارگری، نرخ ارز و دلار را از دیگر عوامل اثرگذار بر بخش تولید دانست و اشاره کرد: کنترل نرخ ارز به دولت و حاکمیت برمی گردد و اقدامات بانک مرکزی دراین زمینه موثر و کارساز است. سیستم بانکداری باید به سمت و سویی برود که خودرا از بنگاهداری خارجی کند و بیشتر به تولید بپردازد.

وی افزود: نرخ بهره وام هایی که تولیدکنندگان می گیرند بسیار بالا است و این مساله به تنهایی موجب بدهی سنگین بخشهای تولید به بانکها می شود و در زمان کوتاهی خیلی از تولیدگران را از چرخه تولید خارج می کند در صورتیکه نظام بانکی باید حمایت بیشتری از بخشهای تولیدی و صنعتی داشته باشد.

به گفته بیات، بخش اعظمی از مشکلاتی که امروز تولیدکنندگان با آن مواجهند مربوط به تامین مواد اولیه است که اگرمشکل واردات مواد اولیه و ارز خارجی برطرف شود، تولیدکنندگان دیگر کالاهایشان را چند برابر قیمت افزایش نمی دهند.

حذف قوانین و مقررات سخت و دست و پاگیر

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درعین حال تسهیل قوانین را در رفع موانع تولید موثر خواند و اظهار داشت: قوانین در هر بخشی باید تسهیل کننده باشد تا تولیدکننده و صادرکننده را گرفتارنکند. متاسفانه قسمتی از موانع پیش روی تولیدکنندگان و کسانی که تمایل به کارآفرینی دارند، مربوط به مقررات سخت و زائدی است که اجازه فعالیت نمی دهد در صورتیکه باید این قوانین و مقررات را برای کارآفرینان آسان نماییم.

به اعتقاد وی نبود قوانین دست و پاگیر برای جامعه تولید بهتر است و مقرراتی که نیاز به اصلاح دارد باید در جهت پشتیبانی از تولید و خدمت به تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و نیروهای کار اصلاح گردد.

بیات افزایش قدرت خرید آحاد جامعه را در رشد و رونق تولید داخلی موثر دانست و اظهار نمود: اینکه بر افزایش حقوق و دستمزد تاکید داریم به این علت است که مردم قدرت خرید پیدا کنند. اگر جامعه قدرت خرید داشته باشد و تولید به مصرف داخل برسد، هم به سود تولیدکنندگان است و هم به تقویت تولید داخلی منجر می شود.

حفظ قدرت خرید و امنیت شغلی و معیشتی نیروی کار

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، امنیت شغلی و امنیت معیشتی نیروهای کار را حایز اهمیت دانست و اضافه کرد: حفظ امنیت شغلی نیروی کار یکی از موضوعات اساسی در بحث تولید است که در کنار مقوله امنیت معیشتی باید دیده شود. اگر به هر دو مقوله توجه نکنیم با مشکل در تولید مواجه می شویم پس دولت بعنوان کارفرمای بزرگ باید قدم اول را بردارد تا کارفرمای بخش خصوصی تبعیت کند.

به گفته وی بیشتر کشورهای توسعه یافته، توجه به نیروی انسانی و تحصیلکرده را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و به پیشرفت رسیده اند بدین جهت توجه به نیروی انسانی امری لازم است و بی توجهی به نیروی کار و راندمان آن عامل تخریب تولید است.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" اعلام و تاکید فرمودند که دولت فعلی و دولت آینده باید با حمایت های همه جانبه قانونی، دولتی و حکومتی از تولید و رفع موانع آن، همت کنند که امسال جهش تولید به مدلول واقعی تحقق یابد.
1400/01/07
23:55:49
5.0 / 5
810
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است