سال جاری كشت شالی در گنبدكاووس به یك سوم كاسته می شود

سال جاری كشت شالی در گنبدكاووس به یك سوم كاسته می شود به گزارش کار و درآمد مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس اظهار داشت که به جهت کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی بارش ها طی سال زراعی جاری (مهر ۹۹ تاکنون)، کشت شالی به علت نیاز آبی بالا از ۱۵ هزار هکتار در سال قبل به کمتر از پنج هزار هکتار درسال جاری کاسته می شود.


غلامعلی نورا روز سه شنبه به خبرنگاران عنوان کرد: با عنایت به خشکسالی شدید سال زراعی سال جاری که در ۵۰ سال گذشته کم سابقه بوده و هم استمرار کاهش نزولات آسمانی در ماه های پیش رو و به تبع آن کاهش منابع آبی اطلاع رسانی لازم به کشاورزان گنبدکاووس برای پرهیز از کشت شالی انجام شده است.
وی باتاکید برضرورت پرهیز از کشت محصولات با نیاز آبی بالا، اضافه کرد: کشت پنبه، سویا، آفتابگردان، کنجد و سورگم که مقاوم به کم آبی و گرما هستند و هم ذرت علوفه ای در صورتیکه کشاورز به منابع آبی دسترسی دارد در این شرایط آب و هوایی پیشنهاد می شود.
نورا افزود: سال جاری به جهت کاهش بارش ها و خشکسالی، میزان تولید گندم، جو و دانه روغنی کلزا در گنبدکاووس درمجموع ۱۳۱ هزار تن کاهش پیدا کرد و خسارت سنگینی به کشاورزان شهرستان وارد کرد.
به گفته وی، پیشبینی تولید سال جاری سه محصول گندم، جو و کلزا در گنبدکاووس به ترتیب ۲۲۰ هزار، ۱۵ هزار و ۵۰۰ و ۱۲ هزار تن است که متناسب با آن مراکز مورد نیاز برای خرید در سطح این شهرستان پیشبینی شده است.
مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس همینطور از هماهنگی با مسئولان صندوق بیمه محصولات کشاورزی گلستان برای جبران خسارت کشاورزانی که محصول خویش را بیمه کردند، اطلاع داد و اظهار داشت: کارشناسان این صندوق از فردا چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت با حضور در مزارع نسبت به ارزیابی خسارت اقدام خواهند کرد.
نورا ضمن اشاره به مبارزه با آفت ملخ مراکشی در مراتع شمالی گنبدکاووس اضافه کرد: با شناسایی و رصد بموقع کانون های این آفت در زمستان سال گذشته، مبارزه شیمیایی با آن از ۱۵ فروردین سال جاری در ۹۰۰ هکتار انجام شد که تا هفته آینده و آخر مبارزه با ملخ مراکشی، سطح مبارزه به هزار هکتار افزایش خواهد یافت.
گنبدکاووس با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت و ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان های مهم استان گلستان در تولیدات کشاورزی بخصوص غلات است.


1400/02/28
21:49:16
5.0 / 5
537
تگهای خبر: بیمه , تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است