واکنش یک مقام کارگری به تعدیل مصوبه حقوق کارگران

واکنش یک مقام کارگری به تعدیل مصوبه حقوق کارگران کار و درآمد: دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران نسبت به اظهارات غیرکارشناسانه افراد غیرمسئول در زمینه کارگری درباره تعدیل مصوبه حقوق و دستمزد کارگران واکنش نشان داد و اظهار داشت: حقوق کارگر و کارمند موجب تورم نمی گردد و کسانی که نگران تورم هستند بجای اظهارات غیرکارشناسی، نسخه ای برای مهار تورم ارائه دهند.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، درباره اظهارات روز گذشته برخی افراد غیرمسئول در زمینه کارگری در خصوص تعدیل مصوبه حقوق و دستمزد کارگران اظهار نمود: با گذشت دو ماه از تصویب مصوبه دستمزد همچنان اظهارنظرهای غیرمسئولانه و غیرکارشناسی از طرف برخی افراد غیر مسئول در زمینه کارگری را شاهدیم و گاهی بجای آن که از اصل بحث قانونگذاری صیانت شود، می بینیم که قانون و مصوبات قانونی را زیر سوال می برند.

وی با اعلان اینکه پروسه تعیین دستمزد جامعه کارگری در شورای عالی کار صورت می پذیرد، اظهار داشت: آیا ما می توانیم بعنوان اعضای شورای عالی کار و نمایندگان کارگران در مصوبه حقوق کارکنان و کارمندان دولت که قسمتی از آن به مجلس واگذار شده دخالت نماییم و بگوییم مقرر است هفته آتی آنرا تعدیل نماییم و اتفاقاتی در آن صورت دهیم؟ در هیچ کجای دنیا دخالت در امر قانونگذاری صورت نگرفته است، قبلاً هم وقتی اظهارات مختلفی درباره درصد افزایش دستمزد اعلام می شد، می گفتیم که این اتفاق بوسیله سه جانبه گرایی و در شورای عالی کار انجام می شود پس انتظار داریم افراد شأن و جایگاه خودرا در چنین اظهارنظرهایی حفظ کنند و سنجیده سخن بگویند.

ابوی اضافه کرد: در قانون کار جایگاهی برای افراد غیر مسئول در زمینه کارگری در بحث تصمیم گیری دستمزد کارگران پیش بینی نشده است. ما قبلاً پیشنهاد داده بودیم که می توانیم ماده ۴۱ قانون کار را اصلاح نماییم و حضور یک نماینده مجلس را در ترکیب شورای عالی کار بگنجانیم تا یک نماینده ناظر هم حضور داشته باشد اما این که اظهارات غیرکارشناسانه و غیر مسئولانه برای زیر سوال بردن قانون را می شنویم، جای سوال دارد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان نسبت دروغ می دهند و می گویند که مقرر است رییس جمهور دستور تعدیل مصوبه دستمزد کارگران را بدهد، در صورتیکه ایشان و وزیر کار تمام قد از این مصوبه دفاع کردند و حتی شورای اطلاع رسانی دولت نیز این اظهارات را شایعه ای بیش ندانست و اعلام نمود که چنین چیزی حقیقت ندارد که بلافاصله پس از این موضوع، این عده اظهارات خودرا اصلاح می کنند و می گویند ما با افزایش ۵۷ درصدی مزد مخالف نیستیم.

وی با اعلان اینکه مصوبه دستمزد کارگران قابل تغییر نیست، اظهار داشت: اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد که محال است، بدعتی جدید است و در طول تاریخ قانون کار بی سابقه بوده است. متاسفانه عده ای دوست دارند در هفته و روز کارگر کام کارگران را تلخ کنند و بذر ناامیدی بپاشند.

ابوی افزود: ما درباره افزایش ۵۷ درصدی مزد از قبل اطلاع داشتیم که ممکنست ارز ترجیحی حذف شود و قیمت اقلام تغییر کند و حتی تورم افزایش پیدا کند ولی با نیت و هدف تقویت و بهبود معیشت کارگران چنین تصمیمی سه جانبه گرفته شد.

این مقام مسئول کارگری اشاره کرد: میزان تورمی که در فروردین ماه اتفاق می افتاد، به شکلی است که کارگر و کارمند هنوز حقوق برج فروردین را نگرفته اند این افزایشها دیده می شود و این روال بازار است. ما نمی توانیم بگوییم افزایش حقوق کارگر یا کارمند موجب این تورم شده چون سهم دستمزد در قیمت تمام شده بین ۵ تا ۱۲ درصد است وتورم ناشی از عوامل دیگری است.

ابوی اضافه کرد: کسانی که نگرانند با افزایش حقوق ها تورم شدید شود، نسخه ای ارائه بدهند که این وضعیت را شاهد نباشیم ولی همیشه از ابزار حقوق و دستمزد برای کنترل تورم استفاده می نماییم که نشان میدهد هیچ نسخه ای برای مقابله با تورم نداریم.

وی در آخر اظهار داشت: هر درصد افزایشی که برای حقوق کارگران تصویب می شد، باز هم تورم و افزایش قیمتها اجتناب ناپذیر است ولی این تصمیم گرفته شد تا قدرت معیشت کارگران در سال ۱۴۰۱ حفظ شود و از عهده هزینه های درمان، اجاره بها و خرید گوشت، مواد پروتئینی و کالاهای اساسی برآیند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، شب گذشته شورای اطلاع رسانی دولت اعلام نمود که تصمیم شورای عالی کار برای افزایش ۵۷ درصدی کف دستمزد کارگران قطعی است و گمانه زنی ها درباره احتمال تعدیل افزایش حداقل حقوق کارگران نادرست است. دولت قاطعانه از سربازان خط مقدم تولید ملی - هم کارگران و هم کارفرمایان - حمایت می کند و معیشت کارگران را خط قرمز خود می داند.
قبل از این معاون روابط کار وزیر کار، شایعه تغییر حقوق کارگران را تکذیب کرده و اظهار داشته بود: وزیر کار مصوبه شورای عالی کار را به همه نهادها و بنگاه های اقتصادی ابلاغ کرده است.
منبع:

1401/02/13
12:27:04
5.0 / 5
192
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , جامعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است