ثبت ركورد كاهش نرخ بیكاری در دو دهه گذشته

آهنگ پیشرفت در کاهش نرخ بیکاری جوانان

آهنگ پیشرفت در کاهش نرخ بیکاری جوانان کار و درآمد: ثبت رکورد کاهش نرخ بیکاری و کاهشی شدن نرخ بیکاری از برنامه ریزی مطلوب و سیاست تحولی دولت سیزدهم در امر ایجاد اشتغال حکایت دارد.به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، ایجاد سالانه یک میلیون شغل برنامه ای بود که در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری وعده داده و اعلام گردید که تحقق ۴ میلیون شغل در طول چهار سال شدنی است؛ وعده ای که پس از انتخابات به نخستین دستور کار دولت سیزدهم تبدیل شد و برگزاری نشست شورای عالی اشتغال نشان داد که موضوع اشتغال از اهم برنامه هایی است که در طول چهار سال ریاست جمهوری با جدیت دنبال شده و اهتمام لازم برای تحقق آن به کار بسته خواهد شد.

گزارش اخیر مرکز آمار ایران از بهبود و افزایش شاخص مشارکت اقتصادی در بهار ۱۴۰۲ و کاهش نرخ بیکاری به ۸.۲ درصد حکایت دارد که طبق بررسی ها کمترین نرخ بیکاری در طول دو دهه گذشته بوده و می تواند نویدبخش بازگشت نیروی کار و توفیق اهداف و سیاست های دولت در عرصه اشتغال باشد. بی تردید برنامه ریزی بمنظور کاهش نرخ بیکاری، ایجاد فرصت های شغلی و تحرک بازار کار از رویکردها و اولویت هایی است که دولت ها در پیش می گیرند، بر این اساس برنامه دولت سیزدهم از شروع استقرار ایجاد سالانه یک میلیون شغل است که هر ساله در آغاز سال برنامه ریزی به انجام می رسد، چنانچه معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار اعلام نموده است که تعهد اشتغالی که امسال برای کل کشور درنظر گرفته شده ایجاد یک میلیون و ۸۸ هزار و ۶۰۹ فرصت شغلی است که میان ۳۱ استان کشور تقسیم شده است.

سال گذشته هدف گذاری ایجاد یک میلیون شغل با برنامه ریزی موثر و اقدامات انجام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محقق شد. امسال نیز وزارت کار مصمم است تا با بوجودآوردن اشتغال بیش از یک میلیون نفر مسیر کاهش نرخ بیکاری را هموار و بستر ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان را فراهم آورد.

به اذعان خیلی از کارشناسان و مفسرین حوزه کار، مساله اشتغال از با اهمیت ترین دغدغه های امروز کشور است که باید به دغدغه همه دستگاه های حاکمیتی و نهادهای مردمی تبدیل گردد. بی شک آمار بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیروهای آماده به کار در کشور، اهمیت استفاده حداکثری از ظرفیتهای موجود در بخش های مختلف را بیش از پیش ضروری می سازد؛ به همین دلیل رییس جمهوری در جلسات شورای عالی اشتغال ایجاد سالانه یک میلیون شغل را نیاز کشور، تکلیف قانونی و وعده دولت عنوان و اعلام نموده که اشتغال باید در اولویت کاری همه دستگاهها باشد.

رئیس جمهوری تامین سالانه یک میلیون شغل را نیاز ضروری کشور دانسته و وزارت کار را مامور راه اندازی و تکمیل سامانه های اطلاعاتی و نظارتی در حوزه اشتغال و جمع آوری مهارت ها و ظرفیتهای کارجویان در این سامانه ها کرد.

تاکید وی این بوده است که برای اشتغال فارغ التحصیلان باید ظرفیتهای خالی کشور فعال شود و اگر ظرفیتهای دولت در کنار بخش خصوصی و نهادهای انقلابی قرار گیرد، ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در سال دور از دسترس نیست.گزارش اخیر مرکز آمار ایران از بهبود و افزایش شاخص مشارکت اقتصادی در بهار ۱۴۰۲ و کاهش نرخ بیکاری به ۸.۲ درصد حکایت دارد که طبق بررسی ها کمترین نرخ بیکاری در طول دو دهه گذشته بوده و می تواند نویدبخش بازگشت نیروی کار و توفیق اهداف و سیاست های دولت در عرصه اشتغال باشد.

بر اساس آمارها نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور کاهشی شده که از برنامه ریزی مطلوب و سیاست تحولی دولت سیزدهم و تحقق اهداف سیاست گذاری ها حکایت دارد.

سید صولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتازگی با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در ۲۵ استان کشور اعلام نمود: نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک رقمی و در ۱۸ استان زیر ۸ درصد بوده و تمام دستگاه های اجرائی دست به دست هم دادند تا نرخ بیکاری در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار سال قبل یک درصد کاهش داشته باشد.

وی از ایجاد بیش از ۷۲۰ هزار فرصت شغلی ماندگار در یکسال گذشته آگاهی داد و اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ وعده رئیس جمهور برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی محقق شد و نرخ بیکاری از ۹.۲ به ۸.۲ درصد کم شد. هم اکنون نیز نرخ مشارکت اقتصادی رو به افزایش است به نحوی که در بهار ۱۴۰۲ به رقم ۴۱.۲ درصد رسیده است. بررسی خالص اشتغال به وجود آمده در بهار امسال نیز نشان میدهد که از مجموع ۷۲۸ هزار فرصت شغلی جدید به وجود آمده در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل بطور خالص ۳۹۳ هزار نفر در بخش خدمات و ۳۳۳ هزار نفر در بخش صنعت جذب شده اند.

به گزارش کار و درآمد به نقل از ایسنا، در برنامه هفتم توسعه رشد اشتغال ۳.۹ درصد سالانه معادل یک میلیون شغل هدفگذاری شده و دولت مبلغ ۳۱ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته که سهم هر استان هزار میلیارد تومان است.
1402/05/23
11:10:01
5.0 / 5
270
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است