بازار راكد شد؛

ماه مهر با چاشنی گرانی

ماه مهر با چاشنی گرانی به گزارش کار و درآمد، به رغم این که هر سال در آستانه بازگشایی مدارس شاهد رونق بازار لوازم التحریر بودیم اما سال جاری گرانی رمق بازار را گرفته است.خبرگزاری مهر -گروه استان ها، محمدرضا بهرامی صفت: هر ساله چند هفته مانده به خش خش برگ های پاییزی و آغاز ماه مهر صدای زنگ مدارس به گوش می رسد و آهنگ باز آمد بوی ماه مهر و زنگ مدرسه در ذهن ها طنین انداز می شود.
ذوق و شوق کودکان برای رفتن به مدرسه زندگی خانواده ها را رنگی دیگر می بخشد، از مدرسه اولی ها تا دانش آموزانی که برای دیدن دوستان سالهای گذشته خود لحظه شماری می کنند.
به رغم آنکه هر ساله در آستانه ماه مهر خانواده ها به دنبال خرید کتاب، دفتر، کوله پشتی و لوازم التحریر هستند و بازار این لوازم به بالاترین رونق خود در طول سال می رسد سال جاری در بازار معروف لوازم التحریر همدان (صحاف خانه) واقع در بافت بازار قدیمی خیابان اکباتان همدان خبری از هیاهوی بازار لوازم التحریر نیست.

مغازه دارها چهره های گلایه مندی داشتند و در بازار خبری نبود، معدود خانواده هایی که برای خرید آمده بودند اما این حال و روز هر ساله نبود.
پای صحبت خانواده هایی که آنجا بودند و مغازه دار نشستیم تا بیشتر از اوضاع این بازار با خبر شویم.
مشتری ها تقاضای خرید اقساطی را دارند
اکبر مرادی یکی از مغازه داران قدیمی لوازم التحریر همدان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به رکود بازار لوازم التحریر اظهار نمود: متأسفانه گرانی لوازم التحریر سال جاری به بیشتر از ۵۰ درصد رسیده طوری که حتی خیلی از مغازه دارها هم توان این که بتوانند مثل گذشته مغازه خویش را پر کنند هم ندارند چه برسد به مردم!
وی اضافه کرد: بیشتر از ۷۰ درصد بازار لوازم التحریر را لوازم خارجی می سازند و داخلی ها هم به تناسب لوازم التحریر خارجی گران شده اند طوری که توان خرید مردم به پایین ترین حد ممکن رسیده است.

این مغازه دار همدانی با اشاره به اینکه سبد خرید لوازم التحریر امروز به چندین میلیون می رسد، اظهار داشت: اگر یک ضرب و تقسیم ساده بکنید یک خانواده برای مایحتاج سال تحصیلی فرزند خود باید چندین میلیون هزینه کند که واقعاً از توان خیلی از خانواده ها خارج است.
مرادی تصریح کرد: کوله پشتی ساده از ۴۰۰، ۵۰۰ هزار تومان آغاز می شود، مداد رنگی از ۲۰۰ هزار تومان تا چند میلیون تومان و همچنین شما بگیرید و بروید.
وی با اشاره به اینکه دخل و خرج ها با هم نمی خواند، بیان نمود: ما مشتری داشتیم به سادگی خرید یک سال فرزند خود از دفتر، مداد، خودکار و تمام لوازم التحریر مورد نیاز را انجام می داد اما هم اکنون همان مشتری می آید ماهانه خرید می کند.
اکبری اظهار داشت: طرف می گوید فعلا به صورت مثال ۴ تا خودکار و دفتر بخرم تا باز هم پول دستم آمد می آیم می گیرم.
این مغازه دار همدانی با بیان سبب خجالت است که بازار لوازم التحریر هم به سمت فروش اقساطی حرکت نماید، اظهار داشت: امروز می بینیم لوازم التحریر را در خیلی از جاهای کشور با اقساط ۳ تا ۶ ماهه عرضه می کنند.
وی اظهار داشت: مغازه دار هم چاره ای ندارد وقتی فروشی ندارد مجبور می شود هرطور که شده حتی با فروش قسطی اجناس خویش را به فروش برساند.
لزوم حمایت دولت از بازار لوازم التحریر
لیلا گودرزیان یکی از مادران همدانی که به همراه یک دختر و پسر خود در بازار حضور داشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: خیلی وقت است که از تمام تفریحات و مایحتاج خودمان می زنیم تا بتوانیم حداقل ها را برای فرزندانمان فراهم نماییم واقعاً گرانی بازار لوازم التحریر نفس مردم را بریده است.
وی اضافه کرد: مجبوریم خیلی کمتر خرید نماییم یا به سمت کالاهای بی کیفیت و دست فروشان برویم که باور کنید آنها هم نسبت به گذشته گران تر شده اند واقعاً نظارتی روی این بازار مهم نیست.

این مادر همدانی ضمن اشاره به ضرورت نظارت دقیق دولت و یارانه تحصیل بیان نمود: تحصیل و آموزش و پرورش حق هر ایرانی بوده که باید دولت به صورت مجانی در اختیار شهروندان قرار دهد و حمایتی باشد.
وی اضافه کرد: امروز مدارس ما که پولی شده اند و از آب و برق و گاز تمام خرج ها را می خواهند از خانواده ها بگیرند واقعاً هزینه تحصیل بشدت افزوده شده از لباس فرم بگیرید تا لوازم التحریر و سرویس مدارس چرا نه باید دولت لوازم التحریر را حداقل به صورت یارانه ای در اختیار مردم قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه لوازم التحریر مانند نان، حامل های انرژی و دارو باید یارانه دولتی داشته باشد، اظهار داشت: دولت بیاید به صورت نیم بها به خانواده هایی که فرزند مدرسه رو دارند لوازم التحریر بدهد این حق طبیعی هر شهروندی است.
گودرزیان اظهار داشت: متأسفانه هیچ نظارتی بر بازار لوازم التحریر نیست.
وی ضمن اشاره به لوکس شدن بازار لوازم التحریر بیان نمود: باور می کنید تا ۱۶ میلیون تومان هم ما مداد رنگی داشته باشیم امروز بازار لوازم التحریر به سمت یک کالای لوکس درحال حرکت است.
این مادر همدانی اظهار داشت: از آنجاییکه بیشتر از ۸۰ درصد بازار لوازم التحریر در دست محصولات خارجی است باید هم شاهد این گرانی باشیم.
قدرت خرید مردم کم شده است
رئیس اتحادیه لوازم التحریر همدان هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به افزایش ۵۰ درصدی قیمت لوازم التحریر در همدان اظهار نمود: بازار وضعیت خوبی نسبت به سالهای گذشته ندارد و قدرت خرید مردم خیلی کم شده است.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت اقلام نوشت افزار و نبود ثبات قیمت به علت اینست که خود فروشنده ها هر روز گران تر از روز گذشته این اقلام را تهیه می کنند.
وی ضمن اشاره به علل کسادی بازار لوازم التحریر اظهار داشت: یکی از علل بد بودن بازار دست فروشانی هستند که مشکل ساز شده اند و سبب اعتراض لوازم التحریر فروشان شده و مردم دیگر از بازار خرید نمی کنند.
گلبخش تصریح کرد: همینطور دیگر علل بازار بد این روزهای صنف لوازم التحریر فروش بسته های لوازم التحریر آماده به دانش آموزان توسط مدارس است.
وی ضمن اشاره به لوازم التحریر خارجی بیان نمود: از مردم درخواست داریم از محصولات داخلی برای پشتیبانی از تولیدکنندگان استفاده نمایند تا شاهد تقویت این بخش باشیم.
رئیس اتحادیه لوازم التحریر همدان اظهار داشت: امروز در کیفیت هم لوازم التحریرهای ایرانی حرف برای گفتن دارند و اگر بازار داخلی به تولید انبوه برسد قیمتها هم کاهشی خواهد شد.
گفتنی است، بازار لوازم التحریر با عنایت به جمعیت بالای دانش آموزان و دانشجویان ما در کشور یکی از بازارهای مهم بوده که احتیاج به توجه بیشتر دولت ها دارد و گرانی و تورم در این بازار می تواند به آینده علمی کشور ضربه بزند.
اگر یک خانواده به علت گرانی قید تحصیل فرزند خویش را بزند بدون شک این مورد تبعاتی خوبی برای آینده کشور نخواهد داشت.


منبع:

1402/06/28
21:34:27
5.0 / 5
218
تگهای خبر: آموزش , اتحادیه , تولید , سرویس
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است