رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اعلام كرد

سبد هزینه كارگران فراتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

سبد هزینه كارگران فراتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان كار و درآمد: رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران می گوید كارگران محاسبه نرخ تورم سبد مصرفی خود و تعیین رقم دستمزد بر مبنای آن را خواستارند و توقع مزد بیشتر را ندارند.غلامرضا عباسی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به رقم سبد هزینه ماهانه كارگران، اظهار نمود: سال قبل به رقم دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسیدیم و قرار شد این رقم مبنای تصمیم گیری های مزد در جلسات شورای عالی كار باشد ولی متاسفانه در تعیین مزد سال ۹۶ دیده نشد و امسال با تورم موجود بطور قطع این رقم فراتر خواهد رفت.

وی اضافه كرد: نرخ تورمی كه از جانب بانك مركزی یا مركز آمار ایران اعلام می گردد در واقع نرخ تورم۳۰۰ قلم كالایی است كه به صورت میانگین در نظر گرفته می شود، در حالی كه كارگران و اقشار كم درآمد كشور دست كم با ۴۰ قلم كالا سر و كار دارند.

رییس كانون عالی انجمن ها صنفی كارگران تصریح كرد: خواسته جامعه كارگری این است كه تورم همان ۴۰ قلم سبد مصرفی كارگران محاسبه شود و هر میزان كه بود بر مبنای آن درصد مزد كارگران را افزایش بدهند.

عباسی درباره تعیین مزد به شكل منطقه ای اظهار داشت: با شرایط موجود كشور و اقتصاد بعید است كه مزد منطقه ای تصویب شود چون تبعات دارد. همین حالا اگر قیمت سوخت به تنهایی بالا برود همه بخشها و اقلام را تحت تاثیر قرار می دهد و تورم سنگینی به جامعه تحمیل می كند.

وی با تاكید بر ضرورت ارتقای دستمزد كارگران، اضافه كرد: قدرت خرید كارگران باید تقویت شود تا تولید كارخانه ها، بازار اشتغال و معیشت كارگران رونق بگیرد ولی متاسفانه تفكری حاكم است كه می گوید اگر قیمت سوخت بالا برود تورم تولید نمی كند ولی دستمزد كارگران بیشتر شود تورم آفرین است. بنابر این شورای عالی كار باید مذاكرات تعیین مزد را كارشناسی، علمی و تخصصی پیش ببرد و رقم دستمزد را منطبق با نیازهای واقعی زندگی كارگران تعیین كند.
1396/10/17
15:53:34
5.0 / 5
4543
تگهای خبر: تولید , جامعه , كارگر
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است