مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران:

تعاونی اعتبار حق شعبه زدن وسط خیابان را ندارد!

تعاونی اعتبار حق شعبه زدن وسط خیابان را ندارد! به گزارش كار و درآمد مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران با اشاره به محدودیت صدور مجوز برای تعاونی های اعتبار، تاسیس یك بانك تخصصی برای بخش تعاون را ضروری دانست.رضا وفایی یگانه در گفتگو با ایسنا، درباره تاسیس بانك تخصصی بخش تعاون ابراز عقیده كرد و اظهار داشت: درحال حاضر بانك توسعه تعاون را بعنوان بانك دولتی و توسعه ای داریم كه عملكرد بانك توسعه ای با بانك های تجاری متفاوت می باشد. در همه جای دنیا بانك توسعه ای به انجام فعالیتهایی كه بانك های تجاری وام نمی دهند در بخشهای مختلف كمك می نماید.

وی افزود: در بعضی از كشورهای حاشیه ما به بنگاههای كوچك و متوسط با سود ۳ درصد و ۴ درصد وام می دهند ولی پرداخت تسهیلات در یك قالب شفاف و درست است. هم اكنون عملكرد بانك توسعه تعاون شبیه بانك های تجاری است و آن مأموریت توسعه ای را ندارد؛ جالب اینكه نگاهی هم كه دولت به آن دارد این است كه سر سال ترازنامه سود و زیانش را بدهد و منطبق با آن ترازنامه، عملكرد مدیران را بسنجد، ازاین رو لزوم وجود یك بانك تخصصی برای بخش تعاون بیشتر از پیش احساس می شود و بخش تعاون باید یك بانك تخصصی داشته باشد.

به گفته وفایی یگانه، بانكهای توسعه ای باید در خدمت بنگاه های كوچك و متوسط و فعالیتهایی كه ریسك پذیر هستند باشند و با نرخ های ترجیحی مختلف در یك بستر شفاف تسهیلات بدهند.

فعالیت بیشتر از ۸۰۰ تعاونی اعتباری در كشور

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران در ادامه با اشاره به فعالیت بیشتر از ۸۰۰ تعاونی اعتبار در كشور درباره محدودیتهای صدور مجوز برای آنها، اظهار داشت: باوجود آنكه در دنیا تجربه تعاونی های اعتباری بسیار موفق بوده است ولی به علت عدم نظارت دستگاه های اجرایی در داخل متاسفانه یكسری موسسات به اسم تعاونی اعتبار روی كار آمدند كه تعاونی اعتبار نبودند بلكه تعاونی اعتبار آزاد بودند و تعاونی های اعتبار، حق ندارند از افراد غیر عضو سپرده بگیرند یا تسهیلات بدهند.

وی درباره موسسات ادغام شده هم اظهار داشت: این موسسات به علت عدم نظارت شعبه زدند و از آبروی بخش استفاده كردند، آنهایی كه ادغام شدند تعاونی اعتبار آزاد بودند و مشكلاتی را به وجود آورند چون تعاونی اعتبار حق شعبه زدن وسط خیابان را ندارد در حالیكه تجربه تعاونی های اعتبار در دنیا تجربه موفقی بوده است.

وفایی یگانه اظهار داشت: بانك مركزی به علت عملكرد بانكها و نگرانی نسبت به تعاونی های اعتبار آزاد دستورالعملی صادر و تعاونی های اعتبار را محدود كرده ازاین رو هم اكنون نهاد مالی در بخش تعاون وجود ندارد كه باید برای این مورد فكری شود.

محدودیت صدور مجوز برای تعاونی های اعتبار

مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران در پاسخ به این پرسش كه چرا تعاونی های اعتبار دیگر مجوز تشكیل نخواهند گرفت؟ اظهار نمود: وزارت تعاون حق دادن مجوز ندارد و بانك مركزی متولی صدور مجوز است. تعاونی های اعتباری هم كه مشكل ساز شدند به این علت بود كه در گذشته وزارت تعاون به آنها مجوز فعالیت می داد در صورتیكه مسئولیت این كار با بانك مركزی است.

وی خاطرنشان كرد: هم اكنون برای تعاونی های اعتبار محدودیتهایی بوجود آمده است مثلا گفته شده كه تعاونی اعتبار باید در یك واحد تولیدی باشد یا اینكه فقط در چارچوب قرض الحسنه می توانند عضو و سپرده جذب كنند و تسهیلات بدهند و نباید دیگر سود بدهند منتها قرض الحسنه ها راحت تر كار می كنند و محدودیتی نسبت به اعضا ندارند.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، پیش تر معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی صدور مجوز فعالیت را تنها مربوط به تعاونی های اعتبار كارمندی دانسته و گفته بود اگر نظارت جامع و هوشمندی بر عملكرد تعاونی های اعتبار اعمال می شد نه تنها شاهد اتفاقات رخ داده برای مالباختگان موسسات اعتباری نبودیم بلكه دولت و جامعه از خدمات آنها بهره مند می شدند و بعنوان یكی از ابزارهای تجمیع سرمایه های خرد مردمی نقش آفرینی می كردند.
1398/09/19
15:38:49
5.0 / 5
4512
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است