دوره مدرك به سر رسید، صنعت آدم ماهر می خواهد!

دوره مدرك به سر رسید، صنعت آدم ماهر می خواهد! به گزارش كار و درآمد نتایج یك بررسی نشان داده است ۴۸ درصد شركتهایی كه تابحال مبادرت به جذب نیرو از دانشگاه نكرده اند، عدم آشنایی با فرآیند جذب نیرو از راه دانشگاه را دلیل این امر عنوان كرده اند.به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، پیوند فعالیتهای آموزشی و پژوهشی با بخش صنعت برای تربیت و پرورش نیروهای ماهر و خلاق و آشنا با فرهنگ كار از دیرباز مورد توجه بوده است. ارتباط دانشگاهیان و صنایع به این علت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد كه می تواند در نرخ اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی اثرگذار باشد و نرخ بیكاری را تاحد زیادی كم كند.

از نگاه برخی كارآفرینان و كارشناسان در حالیكه دانشگاهها صنعت را مطابق با دانش روز دنیا نمی دانند و خویش را بعنوان مسئول آموزش معرفی می كنند، بخش صنعت هم از توانمندسازی دانشجویان توسط دانشگاهها برای مشاغل موجود در صنعت مطمئن نیست و سیستم آموزش دانشگاهها را متناسب با نیاز خود نمی داند.

بخش صنعت دنبال ایده افراد ماهر است نه مدرك آنها

به زعم كارشناسان یكی از علل بالا بودن تعداد بیكاران در كشور این است كه دانش آموختگان به علت دوری دانشگاه و صنعت از هم، مهارت و تجربه كاری لازم را ندارند چون بخش صنعت به دنبال افراد دارای مدرك نیست و درصدد جذب نیروهای متخصص و ماهر است كه بتوانند ایده های خویش را به محصول یا خدمت تبدیل كنند.رضا باجولوند ـ معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تاكید بر لزوم فرهنگسازی در حوزه صنعت، به ایسنا، می گوید: در همه دنیا ارتباط صنعت با آموزشهای آن دو طرفه است.آموزش عالی و آموزش فنی و حرفه ای با صنعت در ارتباط می باشد و مشاركت صنایع، پایه اصلی مهارت آموزی به حساب می آید.

او می گوید: افرادی كه دارای مهارت هستند اشتغال پذیری بیشتری نسبت به افراد فاقد مهارت دارند ولی آنچه مهم می باشد آموزشهای مهارتی باید مبتنی بر تقاضای بازار كار باشد كه برای تحقق این امر لازم است پیوند بین صنعت و مراكز دانشگاهی و مراكز آموزش فنی و حرفه ای به وجود آید همچنان كه در كشورهای دیگر با ورود یك تكنولوژی به چرخه صنعت، ابتدا آموزش كاربران در دستور كار قرار می گیرد و این امر اهمیت آموزش به مهارت آموختگان را نشان داده است.

دلیل شركتها برای عدم جذب نیرو از دانشگاه

اخیرا یك سامانه معرفی فرصتهای شغلی در ارزیابی خود اعلام نموده كه در بازار كار ایران نیاز شركتها برای تعامل با دانشگاهها در چهار حوزه طبقه بندی می شود به این نحو كه ۴۳ درصد شركتها به دنبال جذب نیروی تازه فارغ التحصیل، ۲۲ درصد به دنبال جذب كارآموز، ۱۵ درصد به دنبال تعریف پروژه های تحقیقاتی و تخصصی و ۱۲ درصد به دنبال برگزاری رویداد و تورهای شركتی برای دانشجویان هستند.

نكته جالبی كه این سامانه در بررسی خود به آن دست یافته این است كه از بین شركتهایی كه تابحال مبادرت به جذب نیرو از دانشگاه نكرده اند ۴۸ درصد علت را عدم آشنایی با فرآیند جذب نیرو از راه دانشگاه دانسته و ادعا كرده اند كه فرآیند جذب نیرو از راه دانشگاه تعریف شده نیست، ۳۰ درصد اعلام نموده اند نیازی به جذب دانشجو و تازه فارغ التحصیل نداشته اند و ۲۰ درصد هم به جذب نیرو از راه دانشگاه امیدی نداشته اند.در حال حاضر در كشورهای توسعه یافته نیمی از فرآیند آموزش دانشگاهها در بخش صنعت اتفاق می افتد كه همین مساله سبب می شود دانشجویان در هنگام تحصیل، زمان مفید خویش را به فراگیری حرفه ای در عرصه صنعت سپری كنند و ماحصل آن تربیت نیروهایی كارآزموده و با مهارت است كه به راحتی جذب بازار كار می شوند.

پیوند صنعت و دانشگاه باعث اشتغالزایی دانش آموختگان
از نگاه كارشناسان، دانشگاه و صنعت مكمل یكدیگر درحوزه اشتغال به شمار می روند و تعامل و پیوند میان صنایع و دانشگاهها به اشتغالزایی فارغ التحصیلان منجر می شود.

در سالهای گذشته طرح های مختلفی در جهت برقراری پیوند میان صنعت و دانشگاه و مهارت آموزی دانش آموختگان به اجرا درآمده است كه طرح كارورزی، كارآموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی و آشنایی با محیط واقعی كار همچون آنها است. اجرای طرح كارورزی، بهترین فرصت برای كارورزان است تا دوره آموزشی شغل مورد نظر خویش را ببینند و كارفرمایان هم نیروی كار موردنیاز خویش را از این طریق جذب كنند. پس از اتمام دوره كارورزی، درصورتی كه كارورز واحد پذیرنده تمایل به ادامه فعالیت داشته باشد، دولت به جای كارفرمای بنگاه اقتصادی به مدت دو سال سهم بیمه فرد را پرداخت می كند.اجرای طرح كارورزی، بهترین فرصت برای كارورزان است تا دوره آموزشی شغل مورد نظر خویش را ببینند و كارفرمایان هم نیروی كار موردنیاز خویش را از این طریق جذب كنند.

طرح كارورزی یكی از برنامه های دولت در جهت تولید و اشتغال و زیرمجموعه طرح كاج (كارآفرینی و اشتغال برای جوانان) است كه درصدد برقراری پیوند بین محیط علمی و عملی یا به تعبیری دیگر بین دانش دانشگاهی و تجربه عملی در محیط كار است. كارشناسان از طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی بعنوان طرحی موثر در توسعه اشتغال همراه با مهارت آموزی نام می برند كه زمینه آشنایی افراد با محیط كار و جذب آنها در بنگاههای اقتصادی را فراهم می آورد.

وزارت كار به تازگی از اجرای طرح "یارانه دستمزد" به عنوان یكی از برنامه ها و سیاستهای خود در حوزه اشتغال اطلاع داد. به باعث این طرح به كارآفرینان و كارفرمایانی كه از فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده كنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد تعلق می گیرد تا هزینه های اشتغال آنها كاهش پیدا كند.

یارانه دستمزد، وجهی است كه توسط دولت به باعث این شیوه نامه به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی كار شغل اولی زیر ۳۵ سال به كارفرما پرداخت و منابع این طرح از محل منابع پیشبینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، كمكهای مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها تامین می شود.

به گزارش كار و درآمد به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارها ۴۵ درصد رجوع كنندگان به مراكز آموزش فنی و حرفه ای را فارغ التحصیلان دانشگاهی می سازند كه از میان آنها ۶۰ درصد جذب بازار كار می شوند.
1398/10/04
14:29:17
5.0 / 5
4157
این پست کار و درآمد مورد قبول شماست؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲


كار و درآمد


کاریابی و راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد


karodaramad.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار و درآمد محفوظ است